Consiliul JAI discută joi aderarea României şi Bulgariei la Schengen

Miniştrii de Interne vor discuta, joi, la JAI, despre "situaţia la zi" a aplicării dispoziţiilor Schengen de către România şi Bulgaria, fiind exclus un vot privind aderarea celor două ţări, în condiţiile în care există state care se opun, a decis, miercuri, Comitetul Reprezentanţilor Permanenţi, informează Mediafax.
Filip Stan
04 dec. 2013, 20:51
Consiliul JAI discută joi aderarea României şi Bulgariei la Schengen

COREPER II (Comitetul Reprezentanţilor Permanenţi) a stabilit formula finală a discuţiilor privind aderarea României şi Bulgariei la Schengen la reuniunea Justiţie şi Afaceri Interne de joi. Astfel, s-a decis ca miniştrii de Interne să discute despre „situaţia la zi” a dosarului, formulă ce exclude orice fel de decizie privind aderarea celor două ţări.

Din partea României va participa ministrul Radu Stroe la Consiliul JAI, unde participanţii vor discuta despre „cadrul legislativ necesar aplicării integrale a dispoziţiilor acquis-ului Schengen pentru România şi Bulgaria”.

Purtătorul de cuvânt al Preşedinţia lituaniene a UE, Vykintas Pugaciauskas, a declarat, la 28 noiembrie că discuţia privind aderarea României şi Bulgariei la Schengen, programată pentru reuniunea COREPER II din 27 noiembrie, a fost amânată pentru 4 decembrie, după ce Bucureştiul a cerut mai mult timp pentru a discuta cu statele membre.

„România a cerut acest lucru, iar noi (Preşedinţia lituaniană) am spus «da», întrucât încercăm să facem tot ce putem pentru un răspuns favorabil”, a mai spus Pugaciauskas, adăugând însă că depinde de Bucureşti, în cele din urmă, să convingă statele membre să dea un vot unanim privind aderarea la Schengen, la Consiliul JAI din 5-6 decembrie.

Surse din cadrul Preşedinţiei lituaniene au declarat, marţi, că „oficiali din România şi Bulgaria au avut consultări cu state membre care, în mod tradiţional, s-au opus aderării în trecut”.

Raportul MCV urmează să fie publicat în ianuarie 2014.

VEZI SI:

Ponta, către oficiali UE: Ce ţine de noi pe Schengen am făcut, ce ţine de ei să facă când doresc

 

 

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
China anunță că a creat „super oțelul”. Ce proprietăți are materialul care poate rezista condițiilor extreme dintr-un reactor nuclear
Capital.ro
A murit marele actor din Superman. Doliu la Hollywood. Nu-l vom uita niciodată!
Playtech.ro
Ce a pățit o familie de români după ce mașina a fost lovită de un șofer grec. A fost nevoie de intervenție din România: „Grecia a devenit o țară de evitat”
Adevarul
Ucrainenii dezvoltă drone „imposibil de bruiat” cu rază de până la 100 km: „Războiul s-a schimbat”
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
A plecat actorul care a fermecat România. Toți copii îl imitau
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost înjunghiată de fostul ei iubit într-un centru maternal din Călărași
Cancan.ro
ALERTĂ în România: se ÎNTÂMPLĂ de la 00! Nu ieșiți din case
iamsport.ro
Șocant! Cât cere ANAF Cluj pe mașina din imagine: 'E cu tot cu șofer și teren?'
MediaFlux
Întârzieri la pensii și salarii. Consilierul lui Nicușor Dan dă vestea proastă românilor
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice