Detalii noi în dosarul atacului asupra afaceristului croat din Capitală

Probă crucială pentru prinderea atacatorul care a împuşcat un afacerist croat în Capitală. Anchetatorii au stabilit ADN-ul bărbatului care a produs atacul.
Filip Stan
11 dec. 2013, 07:29
Detalii noi în dosarul atacului asupra afaceristului croat din Capitală

Atacatorul din Băneasa a tras cu o armă de tip Magpul AFG, folosită în războaiele balcanice. Anchetatorii români colaborează cu poliţiştii din Berlin, acolo unde este acum internată victima. Poliţiştii români au ADN-ul atacatorului şi îl caută acum în bazele de date internaţionale, potrivit România TV.

Citeşte şi S-a aflat cum arată PISTOLARUL din Băneasa. Vezi PORTRETUL ROBOT al bărbatului

Oamenii legii îl caută acum în bazele de date internaţionale. Expertiza balistică a stabilit şi arma folosită – un pistol de război. Zlatko Garaţ a ajuns unul dintre cei mai de succes afacerişti din România. El are afaceri care însumează anual o cifră de afaceri de aproximativ 100 de milioane de euro. Croatul este căsătorit cu o româncă şi are doi copii. Familia şi-a construit şi o casă de vis, la Mogoşoaia, estimată la peste un milion de euro. El a fost împuşcat de mai multe ori, iar două gloanţe l-au nimerit în spate, fiind trimis iniţial la Spitalul Floreasca, apoi s-a internat la o clinică privată din Berlin.

Cel care l-a împuşcat nu a fost încă identificat de poliţişti, însă mai mulţi martori au dat declaraţii pentru a-i ajuta pe anchetatori să facă portretul robot al atacatorului. Tot mai multe informaţii duc către un asasin din Serbia, având în vedere că muniţia provine din acestă ţară.

Citeşte şi DEZVĂLUIRI incredibile despre afaceristul croat împuşcat în Băneasa VIDEO

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, mesaj acid pentru oamenii care o pun la zid. Cum a reacționat când o mamă cu trei copii a jignit-o
Capital.ro
Restricție pentru asociația de proprietari. Împărțirea peste care nu se poate trece la bloc: „Mulți proprietari confundă”
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi