Guvernul a suplimentat bugetele Ministerelor Public şi al Justiţiei, al CSM, ICCJ şi SRI cu 78 milioane de lei

Bugetele Serviciului Român de Informaţii (SRI), Ministerului Justiţiei, Consiliului Superior al Magistraturii, Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie şi Ministerului Public au fost suplimentate de Guvern cu fonduri totale de aproape 78 milioane lei, informează Mediafax.
Romania TV
12 dec. 2013, 19:30
Guvernul a suplimentat bugetele Ministerelor Public şi al Justiţiei, al CSM, ICCJ şi SRI cu 78 milioane de lei

Miercuri dimineaţa, Mediafax a anunţat, citând surse oficiale, că agenda şedinţei de miercuri a Guvernului, una dintre ultimele reuniuni ale Cabinetului din acest an, include aproape 200 proiecte de acte normative, printre care proiecte pentru suplimentarea bugetelor Serviciului Român de Informaţii, Ministerului Justiţiei, Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, Consiliului Superior al Magistraturii şi Ministerului Public,

Numărul actelor normative a fost confirmat de premierul Victor Ponta, dar Mirel Palada, consilier al premierului pe strategii guvernamentale, care a prezentat actele normative aprobate de Executiv, a susţinut că nu există alte alocări de bani din Fondul de rezervă decât cele prezentate de el, respectiv decât bani pentru judeţul Suceava (10 milioane de lei), judeţul Bacău (tot 10 milioane lei) şi Ministerul Afacerilor Interne (75 milioane lei).

Joi seara, a fost însă publicată în Monitorul Oficial hotărârea aprobată, miercuri, de Guvern prin care SRI primeşte, din Fondul de rezervă bugetară, 10 milioane lei pentru susţinerea „activităţilor specifice” în domenul siguranţei naţionale.

În acelaşi Monitor apare o altă hotărâre, aprobată tot miercuri, prin care Ministerul Justiţiei primeşte, din bugetul Finanţelor, 45,5 milioane lei pentru cheltuieli de personal şi 383.000 lei pentru Administraţia Naţională a Penitenciarelor şi Institutul Naţional de Expertize Criminalistice, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie primeşte 982.000 lei pentru cheltuieli de personal şi peste un milion de lei, dar de această dată din Fondul de rezervă, pentru achitarea contribuţiilor restante aferente salariilor lunii noiembrie, Ministerul Public primeşte 19,4 milioane lei tot pentru cheltuieli de personal , iar Consiliul Superior al Magistraturii primeşte 453.000 lei de asemenea pentru cheltuieli de personal.

Joi dimineaţa, în Monitor a fost publicată şi o hotărâre prin care Ministerul Administraţiei Publice a primit încă 100 milioane lei pentru primari.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Turcia sau România? Umit Akdag a ales, chiar înainte de baraj: „Sunt șanse mari!”
Capital.ro
Facturi mai mici la energie pentru clienții Hidroelectrica. Obligație până pe 26 martie. Doar așa pot avea un cost redus
Playtech.ro
Ajutoare pentru studii și burse școlare în 2026: ce elevi pot primi burse și ce sume se acordă lunar
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Antrenorul Eugen Neagoe este îndoliat. Mama lui s-a stins din viață chiar înaintea unui meci important
iamsport.ro
”Îl cunosc pe Mario Iorgulescu de când era puști, e un om bolnav care nu a fost ajutat! Consumatorul nu are nevoie să fie abuzat, ci să fie înțeles”
MediaFlux
PAPARAZZI Sorin Brotnei, distracție pe timp de zi la terasă! Akcentul, pus pe voie bună și alcool în sticle mici FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj