Director CNADNR: Tronsonul trei al autostrăzii Orăştie-Sibiu va fi deschis în septembrie 2014

Directorul CNADNR, Narcis Neaga, a declarat, joi, în judeţul Alba, la deschiderea tronsoanelor unu şi doi ale autostrăzii Orăştie-Sibiu, că tronsonul trei va fi deschis în septembrie anul viitor, deoarece pe acest lot au apărut "probleme tehnice grave", respectiv alunecări de teren.
Filip Stan
19 dec. 2013, 17:53
Director CNADNR: Tronsonul trei al autostrăzii Orăştie-Sibiu va fi deschis în septembrie 2014

Narcis Neaga a declarat, joi, la deschiderea tronsoanelor unu şi doi ale autostrăzii Orăştie-Sibiu, că tronsonul trei va fi deschis în septembrie 2014, deoarece pe acest lot au apărat „probleme tehnice grave”, care nu afectează doar porţiunea de autostradă, fiind vorba despre alunecări de teren „care vin de la distanţe foarte mari de lucrări, adică vreo 400-500 de metri”, scrie Mediafax.

„Vor fi costuri suplimentare pentru rezolvarea problemelor tehnice. (…) S-a găsit soluţia tehnică (pentru alunecările de teren – n.r.), avem rapoarte în acest sens, dar aşteptăm până trece iarna”, a declarat directorul CNADNR, fără a preciza însă care va fi valoarea lucrărilor suplimentare.

Întrebat dacă proiectantul sau constructorul au vreo vină, Neaga a spus că proiectantul nu putea să prevadă alunecările de teren de la distanţe de sute de metri atunci când a făcut proiectul.

În 6 decembrie, ministrul Dan Şova declara că „până de Crăciun” vor fi inaugurate loturile unu, doi şi patru ale Autostrăzii Sibiu-Orăştie, iar al treilea lot ar urma să fie finalizat în octombrie 2014, chiar dacă firma care execută lucrările a dat ca termen vara anului viitor.

Şova spunea că pe lotul trei au apărut mai multe probleme cu terenul, însă acestea nu sunt pe coridorul autostrăzii, ci pe dealurile din apropiere, care alunecă spre autostradă.

El se declara însă mulţumit de lucrările executate până în acel moment.

Premierul Victor Ponta şi ministrul delegat Dan Şova au inaugurat, joi, tronsonul IV al Autostrăzii Sibiu-Orăştie, în timp ce în zonă câţiva tineri au afişat pancarte cu mesajele „Ne mândrim cu tot ce face Victor Ponta pentru pace” şi „Aşteptăm cu interes cel de-al XV-lea Congres”.

Loturile unu şi doi ale Autostrăzii Sibiu-Orăştie au fost inaugurate tot joi, în prezenţa directorului CNADNR, Narcis Neaga.

Citeşte şi Ponta şi Şova au inaugurat lotul patru al Autostrăzii Orăştie – Sibiu

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Cinci zodii care vor avea o vară ca în povești. L-au prins pe Dumnezeu de un picior
Capital.ro
Se schimbă permisul de conducere. Șoferii trebuie să obțină un nou document. Taxa care se achită obligatoriu
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Românii care își pot șifona cazierul. De vină sunt trotinetele electrice
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ei sunt polițiștii care au devenit speranța unei familii din Prahova! Cei doi au pornit girofarele și au eliberat traficul pentru un copil care trebuia să ajungă urgent la spital
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Amendă 2.000 de lei pentru șoferii care spală mașina. Decizie direct de la primărie. Devine interzis
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Casa de Pensii pune poprire pe pensie. Se taie veniturile pentru 100.000 de pensionari
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală