Surpriză: Ţările dezvoltate contribuie abia cu jumătate la cifra de afaceri a lumii

Ţările în curs de dezvoltare (emerging) sunt pe cale să le prindă din urmă pe cele dezvoltate, după contribuţia la produsul intern brut (PIB) al lumii. Cele dintâi contribuie cu 49%.
Adrian N. Ionescu
24 ian. 2012, 06:41
Surpriză: Ţările dezvoltate contribuie abia cu jumătate la cifra de afaceri a lumii

Statele Unite contribuie la PIB-ul lumii cu 19,1 %, Uniunea Europeană (fără Marea Britanie) cu 15,4%, Japonia cu 5,6%, iar toate ţările dezvoltate – doar cu 51%, potrivit calculelor făcute de FMI, bazate pe paritatea puterii de cumpărare, şi citate de un raport al JP Morgan Asset Management.

Surprinzător, China (14,4%), tovarăşele sale din grupul BRIC (Brazilia, Rusia, India şi China), alte ţări, precum Corea de Sud (2%) şi celelalte mai au de recuperat doar 2% pentru a egala produsul intern brut cumulat al ţărilor dezvoltate.

Totuşi, peste 87 % din valorile corporatiste ale lumii se vând pe marile pieţe occidentale. Aceasta este proporţia ţărilor dezvoltate din pieţele de acţiuni ale lumii, după marimea pieţelor de capital.

Bursele americane concentrează 46% din capitalizarea globală (valoarea de piaţă a companiilor cotate la burse), pentru că toată lumea caută să-şi listeze companiile valoroase la marile burse, unde sunt şi cei mai mulţi bani.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum a ajuns unui neamț să îi placă mai mult în România decât în Germania. S-a mutat în țara noastră de ani buni
Capital.ro
Schimbare la ITP în România. Șoferii vor fi controlați direct în mers: Alertă automată, oprire și amendă
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj