Veniturile şi profitul Intel au crescut puternic în 2011. Compania pregăteşte investiţii mari

 Intel a majorat bugetul de investiţii pentru 2012, încercând să prindă din urmă rivalii pe piaţa chip-urilor pentru tablete şi smartphone-uri şi să-şi consolideze poziţia de lider pe segmentul procesoarelor de server pentru centre de date, după venituri şi profit în creştere puternică în 2011.  
Romania TV
20 ian. 2012, 15:25
Veniturile şi profitul Intel au crescut puternic în 2011. Compania pregăteşte investiţii mari

Veniturile Intel au crescut cu 22% în trimestrul al patrulea, la 13,9 miliarde de dolari, de la 11,5 miliarde de dolari în perioada corespunzătoare a lui 2010, în timp ce profitul a urcat cu 11%, la 3,5 miliarde de dolari, a anunţat joi seara compania.

 

Rezultatele financiare au depăşit estimările analiştilor, în pofida scăderii pieţei PC-urilor ca urmare a condiţiilor economice dificile din Europa şi SUA şi deficitului de hard disk-uri, componentă cheie a computerelor, cauzat de inundaţiile devastatoare din Thailanda, transmite Reuters.

 

Veniturile Intel, cel mai mare producător de microprocesoare din lume, au crescut anul trecut cu 24%, la 54,2 miliarde de dolari, iar profitul net a avansat cu 19%, la 13,7 miliarde de dolari, potrivit raportului financiar al companiei.

 

Bugetul de cheltuieli de capital pentru acest an a fost majorat la 12,5 miliarde de dolari, de la 10,7 miliarde de dolari în 2011, cu o marjă de plus minus 400 milioane de dolari, a anunţat Intel.

 

Deşi piaţa PC-urilor este în declin de câţiva ani, Intel nu a reuşit încă să se impună pe segmentul procesoarelor pentru smartphone-uri şi tablete, dominat de ARM Holdings şi producătorii care folosesc tehnologia grupului britanic.

 

Lenovo şi Motorola Mobility au anunţat recent că vor adopta noul procesor Medfield al Intel, care va echipa mai multe smartphone-uri pregătite de cele două companii, însă investitorii aşteaptă să vadă dacă produsele vor avea succes.

 

Acţiunile companiei au atins joi maximul ultimelor 52 de săptămâni pe bursa de la New York.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
A dat o avere fără să stea pe gânduri! Ion Țiriac, gestul uriaș cu care a uimit România
Capital.ro
Marea artistă pe care România a pierdut-o. Vocea sa a marcat scena muzicală: La glorie nu se ajunge bătând din palme
Playtech.ro
Calcul complet. Cât trebuie să câștigi ca să iei un apartament cu două camere prin credit ipotecar
Adevarul
Vacanța de vis în Albania, transformată în coșmar. Povestea unui cuplu care s-a adresat Curții de Justiție Uniunii Europene
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
55% dintre orașe ar trebui să devină comune! Curtea de Conturi vrea schimbarea hărții României
stirilekanald.ro
Ștefania Szabo, condusă astăzi pe ultimul drum! Lacrimi și durere la căpătâiul doctoriței! Imagini pline de durere
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai