Roma adoptă un plan amplu de liberalizare a economiei

Guvernul italian condus de Mario Monti a adoptat vineri un amplu program de liberalizare a economiei, cu ocazia unei şedinţe maraton de opt ore a Consiliului de Miniştri, au indicat surse guvernamentale de la Roma, citate de agenţiile de presă internaţionale.
Romania TV
20 ian. 2012, 19:42
Roma adoptă un plan amplu de liberalizare a economiei

Consiliul de Miniştri a” adoptat un pachet de reforme structurale vizând creşterea” economică” a ţării, atât timp cât „economia italiană a fost frânată timp de câteva decenii” de o serie de „obstacole”, între care o „concurenţă insuficientă”, a declarat Mario Monti la sfârşitul reuniunii guvernamentale.

 

Pachetul de propuneri aprobat de cabinetul Monti, format doar din tehnocraţi, urmăreşte înlăturarea obstacolelor aflate în calea progresului economic al ţării, care se confruntă în prezent cu o gravă criză a datoriilor, însă provoacă temeri în mediile corporatiste, conform AFP.

 

La sfârşitul lunii decembrie, executivul de la Roma a adoptat un program de austeritate vizând siguranţa pieţelor. Noul set de reforme lansat de fostul comisar european pentru concurenţă reprezintă „etapa a doua” a procesului de relansare economică a ţării, intrată în recesiune.

 

Noile măsuri se referă la firme de taximetre, farmacii, transporturi publice locale, distribuirea benzinei şi gazelor, profesii liberale, asigurări, bănci, iar lista sectoarelor ce vor fi deschise concurenţei poate continua.

 

Potrivit primelor informaţii care au parvenit presei, noul plan prevede în principal creşterea numărului de autorizaţii de funcţionare acordate serviciilor de taximetre, farmacii, notariate, le conferă proprietarilor de staţii de benzină dreptul de a-şi alege furnizorul şi include abolirea tarifului minim pentru avocaţi şi notari.

 

Recent, Mario Monti, care a fost învestit la jumătatea lunii noiembrie, a cerut „dezarmarea multilaterală a tuturor corporaţiilor /…/ pentru a li se oferi mai mult spaţiu concurenţei şi tinerilor”. „Economia italiană este frânată şi liberalizarea principalelor sectoare ar putea genera o creştere economică anuală de 2%, în loc de 1%, cât s-a înregistrat în ultimii zece ani”, a estimat pentru AFP un profesor de economie la Universitatea Politehică din Milano.

 

Pentru a intra în vigoare, planul adoptat de Consiliul de Miniştri trebuie adoptat de Parlamentul italian.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
De ce a jucat Craiova cu frică. Analiza lui Andrei Vochin: „Filipe ‘Coelhinho’ trebuia să facă ce a făcut Tromso cu CFR Cluj”
Capital.ro
Ai încă buletinul vechi? Data după care nu îl vei mai putea folosi, chiar dacă este valabil
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Următorul președinte al SUA. Secretul scos la iveală de Donald Trump
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România