REŢETA ZILEI: Budincă aburită

eCuisine.ro şi RomaniaTV.net vă recomandă un desert delicios, uşor de preparat.
Romania TV
14 ian. 2014, 11:50
REŢETA ZILEI: Budincă aburită

Ingrediente:

250 g unt sau margarina

2 oua

750 g (2 cani) faina

45 g (3 linguri) bicarbonat de sodiu

sare

454 g (1 borcan/sticla) fructe confiate

250 g (1 lingura) morcovi rasi

250 mg (1 lingura) stafide fierte in 375 ml (1 ½ cana) de apa fierbinte.

Desert la pahar

Mod de preparare:

1. Bateti untul sau margarina cu un mixer sau manual pana cand amestecul devine pufos. Adaugati ouale pe rand si bateti compozitia pana aceasta devine bine inchegata.

2. Presarati faina, bicarbonatul de sodiu si sarea in trei reprize, amestecand compozitia intre timp. Aveti grija sa nu taiati compozitia.

3. Apoi amestecati fructele confiate si morcovii pana cand acest amestec devine maroniu, dupa care scurgeti stafidele inmuiate si adaugati amestecul la umplutura propriu-zisa.

4. Puneti compozitia in 2 boluri de email unse. Puneti fiecare dintre aceste boluri intr-o oala umpluta cu o treime de apa fierbinte. Acoperiti oalele cu cate un capac si lasati sa se coaca timp de 1 ora. A se servi cu smantana dulce sau frisca.

Poti incerca si alte budinci gustoase:

Budinca insiropata

Budinca de ciocolata amaruie

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Uniforme de 250 de milioane de lei pentru Poliția Română, dar pantalonii se rup în misiune, din cauza ninsorii. Materialele vin din China și Turcia
Capital.ro
Regulă pentru gunoi. S-a impus zi fixă. Aruncarea deșeurilor în alta zi aduce amendă românilor
Playtech.ro
Cât de mare este pericolul pentru România după escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu. Când ar putea convoca președintele CSAT ANALIZĂ
Adevarul
Cămile injectate cu acid hialuronic în buze și cu lifting facial, descalificate la un concurs de frumusețe
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
Decesul surorii i-a marcat viața fostului antrenor de la Universitatea Craiova: ”Avea 19 ani, părinții au fost devastați, o tragedie fără margini”
MediaFlux
Când se dau bani în plus pentru pensionari și mame. Discuția finală dintre Nicușor Dan și liderii Coaliției
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj