Cinci migranţi din Orientul Mijlociu, prinși la Constanţa în timp ce intrau ilegal în ţară

Cinci persoane din Irak, Afganistan şi Iran au fost prinse de poliţiştii de frontieră constănţeni în timp ce încercau să intre ilegal în România, pe jos, din Bulgaria, cu scopul de a ajunge în ţări din spaţiul Schengen.
Iulian Tudor
15 ian. 2014, 09:58
Cinci migranţi din Orientul Mijlociu, prinși la Constanţa în timp ce intrau ilegal în ţară

Poliţiştii de frontieră de la Negru Vodă au observat marți seară, în jurul orei 20.30, prin sistemul optronic de supraveghere, un grup format din cinci bărbaţi care se deplasau pe jos dinspre Bulgaria spre România, pe la frontiera verde. La faţa locului au mers poliţişti de frontieră care i-au reținut pe cei cinci și i-a dus la sediul Poliției de Frontieră Negru Vodă, pentru cercetări, relatează Mediafax.

În urma verificărilor s-a stabilit că cele cinci persoane, doi cetăţeni irakieni, doi afgani şi un iranian, au vârste între 15 şi 45 de ani şi au încercat să intre ilegal în România cu intenţia de a ajunge în ţări din spaţiul Schengen.

Poliţiştii de frontieră le-au întocmit actele premergătoare începerii urmăririi penale pentru trecerea ilegală a frontierei de stat, la finalizarea cercetărilor migranţii urmând să fie predați autorităţilor de frontieră din Bulgaria, conform protocolului existent între cele două state.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Locurile din România în care poți găsi aur. Zonele în care metalul prețios poate fi descoperit în râuri
Capital.ro
Cine va fi viitorul președinte al României? Date oficiale: Alegerea înțeleaptă
Playtech.ro
Când vine vara în România. Meteorologii Accuweather au schimbat prognoza
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Veste uriașă pentru șoferi. Scapă de o sancțiune grea
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Accident rutier cu 20 de persoane în județul Tulcea. A fost activat Planul Roșu de intervenție
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se amână turul al doilea al alegerilor prezidențiale? Anunț oficial de la AEP
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Primul sondaj pentru Turul 2. Nicușor Dan recurerează spectaculos
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică