Sute de analize medicale pentru HIV, falsificate la Spitalul Judeţean din Târgu Jiu

Analizele medicale pentru depistarea HIV au fost falsificate în cazul a sute de persoane, la Spitalul Judeţean din Târgu Jiu, managerul unităţii, Claudia Manu, spunând că analizele au fost semnate de un singur medic, respectiv şeful laboratorului, pe numele căruia va fi făcută plângere penală .
Romania TV
15 ian. 2014, 14:34
Sute de analize medicale pentru HIV, falsificate la Spitalul Judeţean din Târgu Jiu

Managerul Spitalului Judeţean din Târgu Jiu a spus că este vorba despre analize medicale făcute de sute de persoane, analize care erau necesare pentru obţinerea anumitor documente.

Claudia Manu a spus că la preluarea funcţiei de manager, la sfârşitul anului trecut, a solicitat o anchetă privind analizele medicale făcute în lunile septembrie, octombrie, noiembrie 2013, concluziile verificărilor fiind că sute de analize medicale pentru HIV au fost falsificate.

Conform sursei citate, analizele medicale au fost avizate de un singur medic, respectiv şeful laboratorului de analize, Adrian Udriştoiu, care este în concediu medical de săptămâna trecută.

Potrivit Mediafax, Manu a precizat că va fi făcută plângere penală împotriva medicului şi că acestuia îi va fi desfăcut conrtractul de muncă atunci când va reveni din concediu.

Ea a mai spus că o parte din vină o au şi persoanele „care au cerut să li se pună parafele că au făcut analizele”.


DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Halucinant! Oana Ciocan nu știa că e despărțită de Jador! A aflat din presă. Declarații exclusive de la fosta cântărețului
Fanatik.ro
Câți cetățeni ruși au cerut azil în România de frica lui Putin. Cererile au fost aprobate după invazia Rusiei în Ucraina
Capital.ro
Decizia luată de judecători privind procesul lui Călin Georgescu. Este acuzat de propagandă legionară
Playtech.ro
Ce joburi vor dispărea și ce meserii vor aduce bani mulți în viitor. Domeniile care vor avea cea mai mare cerere
Adevarul
Israelul a distrus avionul privat al lui Khamenei. Informații contradictorii despre locația și starea noului lider suprem
wowbiz.ro
Vești bune pentru pensionari! Primesc tichete sociale în valoare de 200 de lei. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Bölöni, spectacol în direct! A dezvăluit promisiunea făcută când era ”beat cu domnul Banciu”: ”Am băut țuică, vorbeam aiurea!”
MediaFlux
Anunț oficial! Ce se întâmplă cu munca la negru și salariul în plic
stirilekanald.ro
Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj