CUTREMURĂTOR. A ajuns după gratii pentru că a încercat să salveze viaţa tatălui său

Moartea unui bătrân de 84 de ani din comuna Nimigea, judeţul Bistriţa-Năsăud, este anchetată de poliţişti, după ce acesta a ajuns la spital, în urmă cu o săptămână, cu o plagă tăiată la limbă. Există informaţii potrivit cărora familia ar fi fost cea care i-ar fi provocat-o, în încercarea de evita o criză de epilepsie.
Romania TV
30 ian. 2014, 16:51
CUTREMURĂTOR. A ajuns după gratii pentru că a încercat să salveze viaţa tatălui său

Poliţiştii au deschis o anchetă pentru a stabili împrejurările care au dus la decesul bărbatului, cazul fiind considerat drept o moarte suspectă.

„Am fost sesizaţi ieri (miercuri – n.r.) de Serviciul Judeţean de Medicină Legală Bistriţa-Năsăud despre faptul că bărbatul de 84 de ani, din comuna Nimigea, a decedat la Spitalul Judeţean. Se fac cercetări pentru a se stabili cauza şi împrejurările care au dus la decesul bărbatului. Este şi o moarte suspectă, pentru că în momentul internării avea mai multe traumatisme şi trebuie văzut care dintre ele a fost cauza principală a decesului. Trebuie audiate persoane, făcute cercetări, expertize şi coroborate mai multe probe, practic”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bistriţa-Năsăud, Virginia Roşca.

Cazul a intrat şi în atenţia procurorilor, care l-au audiat pe fiul victimei, un bărbat de 54 de ani, în cursul zilei de miercuri. În urma audierilor, a rezultat că fiul i-ar fi tăiat limba bătrânului în timp ce se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, după ce tatăl său şi-a pierdut cunoştinţa. Bărbatul ar fi încercat astfel, cu un cuţit, să-i scoată limba din gură, însă i-a provocat o hemoragie puternică.

Bărbatul de 54 ani a fost reţinut pentru 24 de ore sub acuzaţia de omor şi a fost prezentat joi Tribunalului Bistriţa-Năsăud cu propunere de arestare preventivă. Potrivit purtătorului de cuvânt al Tribunalului, Dana Ceuca, instanţa se va pronunţa în cursul zilei de vineri, până atunci bărbatul urmând să fie eliberat, având în vedere că i-a expirat mandatul de reţinere.

Potrivit managerului Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ), Annabella Muzsi, incidentul a fost anunţat în data de 21 ianuarie, bătrânul fiind suspect de accident vascular cerebral în momentul în care a fost preluat de ambulanţă şi dus la spital.

„Ambulanţa a fost solicitată în data de 21 ianuarie, în jurul orelor 19,50, la un bărbat de 84 ani care prezenta un grup de simptome caracteristice unui accident vascular cerebral. Colegii, când au ajuns la caz, au constatat că are şi o plagă la nivelul limbii, dar nu ne putem exprima cu privire la acea plagă, deoarece nu este în competenţa noastră să spunem dacă a fost lovită, muşcată, tăiată. Colegii i-au acordat asistenţă, l-au dus la Năsăud. La Năsăud a fost preluat de compartimentul primire urgenţe al Spitalului orăşenesc şi ulterior a fost trimis la Bistriţa, unde a fost predat la UPU”, a spus Muzsi, potrivit Agerpres.

Directorul SAJ spune că bătrânul a mai suferit un astfel de accident vascular cerebral şi în luna decembrie şi nu era cunoscut ca epileptic.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului Judeţean de Urgenţă Bistriţa, Gabriela Remeş, a declarat că bărbatul a fost internat în data de 22 ianuarie, imediat după miezul nopţii, pe secţia ATI – neurologie, iar decesul s-a produs în data de 29 ianuarie, în jurul orei 6,00 dimineaţa, însă nu a putut furniza date despre diagnosticul pus pacientului.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Poveștile de dragoste ale lui Emeric Ienei, antrenorul care a cucerit Europa și inimile românilor. Vasilica Tastaman și Ileana Gyulai, cele două mari iubiri
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Cât costă curentul electric în Italia sau Marea Britanie? Comparaţie cu preţurile din România
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Ce indemnizație primea Emeric Ienei lunar de la statul român
MediaFlux
Se acordă o nouă zi liberă pentru români! Cine poate beneficia de ea
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai