Armata continuă să intervină în zonele afectate de ninsori. Camioanele transportă alimente către sinistraţi

Un număr de 850 de militari continuă să intervină în zonele afectate de ninsori, la solicitarea autorităţilor locale, acţionând în 34 de misiuni cu 61 mijloace tehnice. Ministrul Apărării, Mircea Duşa, a anunţat că mai multe camioane ale armatei vor transporta alimente în zonele izolate.
Romania TV
31 ian. 2014, 16:37
Armata continuă să intervină în zonele afectate de ninsori. Camioanele transportă alimente către sinistraţi

În judeţul Călăraşi, 26 de militari cu două mijloace tehnice din Batalionul 2 Infanterie acţionează pentru deszăpezirea a 12 locuinţe ale unor persoane aflate în dificultate, în localităţile Polceşti şi Sănduliţa.

În judeţul Ialomiţa, 16 militari cu un mijloc tehnic de la Regimentul 51 Artilerie Mixtă intervin pentru deblocarea căilor de acces, în localitatea Săveni.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Apărării Naţionale, în judeţele Brăila, Buzău, Constanţa, Tulcea, Vâlcea şi Vrancea militarii îşi continuă misiunile de prim-ajutor, de deszăpezire a locuinţelor şi a căilor de acces, de transport alimente, apă potabilă şi carburant

Totodată, ministrul Apărării, Mircea Duşa, a declarat, vineri, la Brăila, că sâmbătă vor fi puse la dispoziţie camioanele armatei pentru a transporta alimente în zonele izolate din judeţul Brăila.

„Vom pune la dispoziţie camioanele armatei pentru a transporta alimente în zonele izolate. Am fost în câteva localităţi din judeţul Brăila şi am constatat că, deşi drumurile sunt deschise, sunt multe persoane vârstnice care nu au posibilitatea să îşi degajeze zăpada şi să-şi creeze poteci. Am mai stabilit nişte măsuri suplimentare, astfel ca, până mâine, să se normalizeze situaţia, în sensul ca să nu mai avem nicio localitate izolată”, a declarat Duşa.

Ministrul Apărării a mai spus că misiunea de dimineaţă privind transportul cu elicopterul a peste 3.000 de pâini, 3.600 litri de apă şi 3.600 de conserve în satele izolate Pribeagu, Pleşoiu şi Câineni Doi s-a încheiat cu bine.

„Deja măsurile pe care le anunţasem de dimineaţă cu transportul de alimente spre acele sate izolate s-au realizat. Au fost transportate cu elicopterul alimentele constând în pâine, conserve şi apă”, a spus Duşa.

Ministrul Duşa a mai spus că a avut o discuţie cei de la Compania Naţională de Drumuri, care l-au informat că în două ore va fi deschis şi DN22.

Ministrul Apărării a spus că a venit la Brăila din dispoziţia primului ministru, care a spus că miniştri care au responsabilităţi pe situaţii de urgenţă să se deplaseze în judeţele afectate de viscol şi de ninsorile din ultimele zile pentru a sprijini comandamentele judeţene

 

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Se schimbă legea “Mitică Dragomir!” Care sunt principalele modificări: dispare zona-tampon, liber la bere şi bannere pe stadioane. Când intră în vigoare
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă în 2025. Weekend-ul în care dăm ceasul cu o oră înapoi. Ora 4.00 va deveni ora 3.00
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste un loc de veci în 2025 și ce taxe suplimentare trebuie să plătești
Adevarul
Aventurile a doi vloggeri în locul unde românii sunt mai urâți ca oriunde. „Cea mai mare plăcere a lor e să bată străini pe stradă”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei înainte să fie ucisă în trenul din Carolina de Nord! Ce a apucat să spună înainte de atacul cumplit care i-a provocat moartea
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Un copil a murit din cauza rujeolei la câțiva ani după ce a contactat boala. Micuțul nu a avut niciun simptom ani de zile
Cancan.ro
Răsturnare de situație! Cine spune că profesoara din Mehedinți nu s-a sinucis. 'Sâmbăta seara a plecat de mine, îi făcuse...
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
Pană de curent timp de 72 de ore în România. Arafat pregătește românii
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Ultima oră! Decizia României după Năstase și Dăncilă au fost în China