Antonescu, despre remanieri: Dacă vor fi schimbări, premierul va fi pus la curent VIDEO

Crin Antonescu a declarat că nu există niciun război, nicio bătălie în cadrul PNL şi că orice decizie privind o eventuală remaniere se va lua cu calm, liniştit. Preşedintele PNL a mai spus că deciziile care se vor lua vineri, la Delegaţia Permanentă a partidului, vor fi transmise premierului dacă acestea au legătură cu Guvernul.
Filip Stan
06 feb. 2014, 14:06
Antonescu, despre remanieri: Dacă vor fi schimbări, premierul va fi pus la curent VIDEO

„Văd o mare agitaţie jurnalistică fără precedent, pe care pot să o înţeleg până la un punct, în legătură cu care doresc să fac câteva precizări: în PNL nu este niciun fel de bătălie, de agitaţie, de conflict. PNL, ca toate celelalte partide, presupun, se organizează la începutul unui an extrem de important din toate punctele de vedere, inclusiv electoral. Avem o Delegaţie Permanentă care va avea loc mâine, Biroul Politic şi Delegaţie Permanentă, în care se vor discuta foarte multe lucruri, de la activitatea miniştrilor, până la perspectivele, obiectivele şi, acolo unde este cazul, mutările pentru perioada următoare. Vom discuta, vom lua decizii în această privinţă fără niciun fel de război. Toată lumea în PNL are aceleaşi obiective, acelaşi program, suntem o echipă care are poziţii prin anumiţi reprezentanţi ai ei în Guvern, o anumită pondere în Parlament, o reprezentare la nivelul USL. Toate aceste lucruri trebuie armonizate adăugând şi măsurile de organizare care se vor lua pentru alegerile europarlamentare. Se vor lua decizii mâine”, a precizat Crin Antonescu, la Palatul Parlamentului, la finalul întrevederii cu premierul Victor Ponta.

Antonescu a subliniat că deciziile care se vor lua vineri, în măsura în care ele vor privi Guvernul, vor fi comunicate premierului Ponta.

Liderul PNL a refuzat să facă vreo nominalizare, să spună dacă vor fi remaniaţi miniştri şi care vor fi înlocuitorii acestora. Totuşi, întrebat despre o posibilă apropiere între Sorin Frunzăverde şi PDL, el a respins răspicat un astfel de fapt.

„Am avut deja o discuţie cu premierul, deciziile şi comentariile vor avea loc mâine. Am convenit să nu discutăm acum despre ce vom decide mâine. N-am vorbit despre nici un nume, nici despre Sorin Frunzăverde, iar orice apropiere a lui Frunzăverde de PDL sau Băsescu este aberantă. Toată lumea ştie cum a fost despărţirea acestuia de PDL, iar el e un lider marcant al PNL”, a încheiat Antonescu.

VEZI SI: Chiţoiu: Nu cred că voi fi remaniat. DEMISIA e o posibilitate, răspund mâine

 

DailyBusiness
Peste 120 de muncitori prinși la negru în doar cinci zile. Ministrul Florin Manole promite toleranță zero
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Carmen Brumă arată senzațional la 48 de ani! Vedeta ne spune de ce trebuie să slăbim imediat ce ne întoarcem din vacanță – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cine va fi noul selecționer dacă Mircea Lucescu va pleca? Lista de 3 nume a lui Răzvan Burleanu. Exclusiv
Capital.ro
Elena Udrea nu a dezamăgit. Imaginea care a trecut orice test: Nu renunță niciodată; e una dintre preferatele mele
Playtech.ro
Cum se împart bijuteriile și obiectele de valoare într-o moștenire
Adevarul
Operațiunea „Buget frumos pe hârtie”. Ce riscă Guvernul Ciolacu dacă a măsluit cifrele economice pe 2024
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Preț carburanți joi, 11 septembrie 2025: Cu cât se vinde joi litrul de benzină și motorină
Cancan.ro
Creierul afacerii “Air cocaine” de 20 mil.€ a aterizat în România! Coincidenţă? Greu de crezut: Frank Colin a venit în România de ziua fostei neveste!
iamsport.ro
Jignit de Lucescu, Banciu a venit cu replica: ”Un nou selecționer va îmbrăca haina naționalei săptămâna viitoare! A rămas cu frazele din vremea dictaturii lui Ioan Becali”
MediaFlux
35 de medicamente noi pe listele compensate. Ministerul Sănătăţii a pus în transparenţă ordinul
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Elena Lasconi acuză: anularea alegerilor a fost o lovitură de stat. „Nu veneau rușii, doar încurcam sistemul”