Proteste violente în Rio de Janeiro, împotriva măririi taxelor pentru călătoria cu autobuzul

Sute de oameni s-au revoltat împotriva măririi taxelor pentru călătoria cu autobuzul, în Rio de Janeiro. Protestul a fost la început unul paşnic, însă a degenerat în adevărate lupte de stradă. Mai mulţi oameni au fost răniţi.
Romania TV
07 feb. 2014, 07:57
Proteste violente în Rio de Janeiro, împotriva măririi taxelor pentru călătoria cu autobuzul

Sute de oameni din Brazilia s-au revolvat împotriva măririi taxelor pentru călătoria cu autobuzul.

Violenţele au avut loc la câteva staţii de metrou din centrul oraşului brazilian. Mai mulţi oameni au început să vandalizeze automatele de vândut bilete. Poliţiştii au intervenit cu gaze lacrimogene, iar apoi luptele s-au mutat în stradă.

Mai mulţi oameni, printre care şi un cameraman al unei televiziuni braziliene, au fost răniţi în confruntări. Manifestaţia are loc după ce primarul din Rio de Janeiro a anunţat săptămâna trecută că preţul biletelor de autobuz şi metrou vor creşte cu 9%.

Anul trecut, un protest similar din Brazilia s-a transformat într-o adevărată mişcare socială împotriva corupţiei, dar şi împotriva cheltuielilor pe care ţara le face pentru organizarea campionatului mondial de fotbal.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce primă colosală au tricolorii pentru calificarea la CM 2026 din Statele Unite
Capital.ro
Sistemul de pensii merge spre colaps. România ar putea fi punctul zero de declanșare a crizei: Problema a crescut în liniște
Playtech.ro
Ce este contractul de întreţinere şi unde trebuie încheiat. Acte necesare în 2026
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1, atac necruțător: ”Burleanu a sacrificat calificarea la Mondial! L-a adus pe Lucescu la alibi, doar ca să mai ia un mandat, totul e din cauza lui”
MediaFlux
Prima decizie radicală luată de Rusia după războiul din Iran. Vecinii cei mai apropiați, vizați direct
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj