Accident grav în Ungaria cu un autocar românesc: Cel puţin 22 de persoane sunt rănite

Cel puţin 22 de persoane au fost rănite la bordul unui autocar înmatriculat în România, care a ieşit de pe autostrada M6 în apropiere de Mohacs, în sudul Ungariei, vineri seara, în jurul orei 20.15, a anunţat un purtător de cuvânt al autorităţii pentru gestionarea dezastrelor, citat de MTI.
Filip Stan
07 feb. 2014, 21:55
Accident grav în Ungaria cu un autocar românesc: Cel puţin 22 de persoane sunt rănite

UPDATE: Cei trei români răniţi în urma accidentului rutier în care a fost implicat un autocar românesc vineri seară în Ungaria, doi adulţi şi un minor, nu prezintă leziuni grave, care să le pună viaţa în pericol, informează Ministerul Afacerilor Interne după evaluarea efectuată la faţa locului în cele două spitale din Pecs şi Mohacs, unde au fost transportaţi răniţii.

UPDATE:  Dintre persoanele implicate în accident, doar trei au cetăţenie română

Ministerul Afacerilor Interne precizează, într-un comunicat, că în urma verificărilor efectuate asupra cetăţeniei persoanelor implicate în accident, a rezultat că, dintre cei 22 de răniţi, doar trei au cetăţenie română.

Dintre cele trei persoane de cetăţenie română, două sunt adulte şi una este minoră, se precizează în comunicatul MAI.

Din primele informaţii rezultă că 22 persoane sunt rănite, dintre care trei se află într-o stare mai gravă, fiind transportaţi la unităţile spitaliceşti din zonă.

Printr-o decizie comună a Ministerului Afacerilor Interne și a Ministerului Sănătății, s-a dispus trimiterea de urgență în Ungaria a unei echipe medicale formate din doi medici și un asistent, condusă de către medicul șef SMURD pe Regiunea Vest.

Autocarul efectua o cursă specială.

Anett Kasza a declarat că la bordul vehiculului se aflau 29 de persoane, atât adulţi, cât şi copii. Trei persoane au fost rănite grav, iar 19 au răni uşoare. Toţi răniţii au fost spitalizaţi.

Pal Gyorfi, purtătorul de cuvânt a serviciului naţional de ambulanţă, a declarat că la bordul vehiculului erau 19 adulţi şi trei copii, inclusiv un bebeluş în vârstă de trei luni. Acesta a fost transferat la spital pentru monitorizare. Gyorfi a afirmat că doar patru-cinci persoane au suferit răni mai grave.

Autorităţile au închis tronsonul de autostradă pe care a avut loc accidentul pentru operaţiunile de salvare.

Autocarul a lovit parapetul şi a căzut într-un canal adânc de 10 metri de pe marginea drumului, răsturnându-se pe o parte.

Potrivit unui comunicat al MAI, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă din Ministerul Afacerilor Interne a fost sesizat de către ataşatul de afaceri interne despre faptul că în jurul orei 20.15, pe autostrada M6, în judeţul Baranya, Ungaria, a avut loc un accident rutier în care a fost implicat un autocar românesc.

„Printr-o decizie comună a Ministerului Afacerilor Interne şi a Ministerului Sănătăţii, s-a dispus trimiterea de urgenţă în Ungaria a unei echipe medicale formate din doi medici şi un asistent, condusă de către medicul şef SMURD pe Regiunea Vest. În funcţie de evaluarea completă a situaţiei medicale a celor 22 de persoane se va lua hotărârea aducerii acestora în ţară sau continuarea tratamentului de specialitate în Ungaria. Totodată, Poliţia Arad a trimis o echipă pentru a veni în sprijinul cetăţenilor români şi al autorităţilor maghiare care efectuează cercetarea la faţa locului. Prin intermediul Ministerului Afacerilor Externe şi al ataşatului de afaceri interne român în Ungaria se va menţine legătura cu autorităţile maghiare pentru a fi permanent la curent cu situaţia cetăţenilor români. După obţinerea informaţiilor exacte privind identitatea persoanelor rănite, autorităţile române  vor contacta familiile persoanelor implicate  pentru a fi informate despre starea fiecăruia dintre accidentaţi. Datele prezentate pot suferi modificări în funcţie de evoluţia situaţiei”, se arată în comunicatul citat de Mediafax.

În septembrie 2013, trei români aflaţi într-un microbuz care se afla pe o autostradă din Ungaria au murit, iar alţi 18 au fost răniţi, după ce un şofer de tir bulgar a adormit la volan. Şoferul a intrat într-o coloană care se deplasa cu viteză redusă. În urma accidentului în lanţ au mai fost rănite alte 15 persoane, de diferite naţionalităţi.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Descoperirea pe care o așteptau toți cei care au panouri solare. Crește puterea de producție și se dublează durata de viață
Capital.ro
România l-a pierdut pe cel mai iubit actor. Marele maestru joacă acum în ceruri
Playtech.ro
Afacerea din România care a pornit cu un chioșc, iar acum a cucerit străinătatea. De la covrigi simpli la o afacere de 100 de milioane de euro
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Banii dispar direct de pe card. Ce nu vezi când folosești bancomatul
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cât costă o porție de hamsii pe litoralul românesc, în iunie 2025. Prețurile s-au majorat față de anul trecut
Cancan.ro
Țeapa COLOSALĂ pe care Adelina Pestrițu și-a luat-o pe internet! A rămas și fără bani, dar și fără…
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Taxa pe care românii care stau la bloc sunt obligați să o plătească! Trebuie să achite lună de lună
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Toți părinții trebuie să știe! Pot pierde alocația de stat pentru copii dacă nu depun acest document
MediaFlux
Vestea momentului despre pensii! Anunț pentru aproape cinci milioane de pensionari din România de la INS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!