Udrea: Îmi doresc ca în turul doi la prezidenţiale să intre candidatul PMP, nu Crin Antonescu

Deputatul Elena Udrea susţine că până la alegerile europarlamentare ar putea fi iniţiate discuţii cu partenerii din opoziţie pentru indentificarea celui mai bun candidat al dreptei la prezidenţiale, pentru ca în turul doi "să nu intre Crin Antonescu".
Iulian Tudor
08 feb. 2014, 11:41
Udrea: Îmi doresc ca în turul doi la prezidenţiale să intre candidatul PMP, nu Crin Antonescu

Întrebată, sâmbătă, la finalul lansării filialelor Turda şi Câmpia Turzii ale PMP, când ar putea fi stabilit candidatul partidului la prezidenţiale, Elena Udrea a spus că îşi doreşte ca toată dreapta politică românească să susţină un singur candidat în turul doi şi acela să fie al PMP.

VEZI ŞI Udrea: Sper ca PDL, Mişcarea Populară, Forţa Civică şi PNŢCD să se regăsească într-un proiect comun

„Cred că până la europarlamentare vom avea posibilitatea şi să purtăm discuţii cu partenerii din opoziţie, pentru a identifica cel mai bun candidat al spectrului politic de centru-dreapta pe care ar trebui să îl susţinem la prezidenţiale. Îmi doresc ca în turul doi să intre candidatul PMP şi nu Crin Antonescu. Eu nu îmi doresc să îl susţin pe Antonescu la Preşedinţie, eu îmi doresc ca toată dreapta politică românească să susţină un singur candidat în turul doi şi acela să fie al PMP. Dar dacă, din păcate, vom continua să ne certăm între noi, dacă vom continua să nu acţionăm uniţi în toate partidele de opoziţie din centru-dreapta, riscăm să ne trezim în situaţia ca în turul doi să-i avem candidaţi pe Ponta şi Antonescu. Ar fi o situaţie pe care nu o dorim şi pe care încercăm să o evităm, susţinând unitatea celorlalte partide de centru-dreapta şi să găsim un candidat care să îl bată pe Antonescu în primul tur şi să intre în turul doi”, a spus Udrea.

VEZI ŞI Blaga: Nu-i fac ochi dulci lui Antonescu, nu voi face niciodată pact de coabitare cu el sau cu Ponta

Întrebată de ce PMP nu îl poate susţine pe candidatul anunţat al PDL la prezidenţiale, Cătălin Predoiu, Udrea a arătat că partidul nu se cramponează în promovarea unui candidat care să fie şi membru al PMP.

„Cel care se va demonstra a fi cel mai bun candidat, acela va fi candidatul nostru. Ne-am dori să fie membru al PMP, dar tocmai ce criticăm orgoliile care opresc unitatea dreptei, deci nu ne cramponăm în a promova un candidat care să fie şi membru al PMP. Ne-am dori să fie aşa, dar vom susţine cel mai bun, cel mai credibil, cu cele mai mari şanse de a câştiga Preşedinţia”, a afirmat Udrea.

Potrivit acesteia, alegerile europarlamentare vor arăta care este liderul de centru-dreapta cu cea mai mare credibilitate şi aderenţă la electorat, iar de aceea, după europarlamentare, se va şti cu ce candidat se va merge în bătălia pentru prezidenţiale.

Elena Udrea a participat, sâmbătă, la Turda, la lansarea filialelor PMP Turda şi Câmpia Turzii, alături de lideri şi parlamentari PMP, printre care Eugen Tomac, Teodor Baconschi, Cristian Petrescu, Daniel Funeriu, Laura Bota, Clement Negruţ, Florin Popescu, Florin Secară, Florin Gheorghe, Adrian Papahagi.

Vicepreşedintele PDL Ioan Oltean declara, vineri, că „dacă dreapta nu are puterea să se adune” nu are nicio şansă la alegerile prezidenţiale şi va fi „o jucărie pe care actuala putere o va manevra cum va dori şi o va arunca la coşul de gunoi”, dialogul depinzând de reprezentanţii PDL şi PMP.

Întrebat în ce măsură mai este posibilă unificarea dreptei în condiţiile în care au plecat membri din PDL la Partidul Mişcarea Populară, Ioan Oltean declara: „Este regretabil că Mişcarea Populară nu îşi pune în aplicare ceea ce a hotărât, şi anume să construiască un partid cu nehotărâţi, nu luând de la PDL, dar asta e viaţa în România”.

DailyBusiness
Ministrul Finanțelor a făcut anunțul. Ce se întâmplă cu pensiile în România. Mii de pensionari sunt CONFUZI
Spynews
Câte kilograme a luat Roxana Nemeș de când a rămas însărcinată! Vedeta a dezvăluit cum decurge sarcina ei | FOTO
Bzi.ro
Câţi bani a luat David Popovici pentru cele trei medalii câștigate la Europenele U23? Suma este dezamăgitoare!
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat, de fapt, după ce Elena Udrea a fost dusă de urgență la spital. Tensiuni între Adrian Alexandrov și Penitenciarul Târgșor
Capital.ro
Plata pensiilor și salariilor, în pericol? A fost tras semnalul de alarmă: E deja prea mult...
Playtech.ro
Ce faci dacă ai accident cu mașina în altă țară. Ce obligații ai, cum completezi constatarea și cine te despăgubește
DailyBusiness
Fructele românești, pe cale de DISPARIȚIE! Înghețul le-a distrus!
Adevarul
Cum se circula pe Transalpina acum 90 de ani: „Cotește nesfârșit și la fiecare pas se izbește de marginea unui gol fără fund”
wowbiz.ro
Adrian Alexandrov a făcut anunțul despre Elena Udrea, la scurt timp după ce s-a aflat că ar putea fi eliberată condiționat. Ce s-a întâmplat la spital: „Din nefericire, după ce am plecat de la ea, de la vizită...”
Spynews
Răsturnare de situație! Tragedia aviatică din India, cu 260 de morți, ar fi fost provocată! Se ia în calcul, oficial, ipoteza unui sabotaj
Spynews
Prima reacție a lui Cezar Ouatu, după ce a apărut în presă că s-ar fi despărțit de logodnică! Declarații exclusive
Evz.ro
Plan istoric. România, legată prin autostrăzi de Germania și Marea Neagră
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
A murit fostul soț al Irinei Loghin! Acesta s-a stins din viață la 89 de ani
Cancan.ro
Cele 3 ZODII care au noroc cu carul începând cu 15 iulie 2025. Acești nativi vor primi o moștenire!
Playsport.ro
Ce pensie mai iei după reținerea CASS, dacă ai acum 4.500 lei. Calcul complet
Capital.ro
Dezvăluire despre alegerile prezidențiale din România 2024. S-a aflat tot despre Călin Georgescu: O alegere istorică...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
Tragedie uriașă: 18 fete au murit într-un accident de microbuz
Tabelul karmic: află care este karma ta în funcţie de anul în care te-ai născut
MediaFlux
Autostrăzi pentru tancuri în România, cu banii Armatei. Traseele stabilite de NATO
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Noua față a înșelăciunii: cum sunt măcelăriți micii antreprenori de AI-ul escrocilor