Legea voluntariatului a trecut de Senat. Sturzu: Un prim pas important pentru tinerii din România

Deputatul PSD Mihai Sturzu, președinte al TSD, a anunțat că inițiativa legislativă referitoare la activitatea de voluntariat a fost adoptată de Senat. Proiectul de lege urmează a fi trimis la Camera Deputaților, aceasta fiind camera decizională.
Romania TV
18 feb. 2014, 14:34
Legea voluntariatului a trecut de Senat. Sturzu: Un prim pas important pentru tinerii din România

Proiectul susținut de deputatul Mihai Sturzu prevede o serie de avantaje pentru cei care practică voluntariatul în România, în special tinerii, cel mai important fiind faptul că această activitate va fi considerată experiență profesională, iar voluntarii vor putea primi un certificat de competență profesională, recunoscut pe teritoriul Uniunii Europene.

„Mă bucur că Senatul a adoptat proiectul legii voluntariatului. Este un prim pas important pe care l-am trecut, urmează cel de-al doilea, de la Camera Deputaților. Sunt sigur că legea va fi votată de colegii mei deputați, pentru că este o lege bună, de care vor beneficia foarte mulți tineri din România, și îndrăznesc să spun că și bugetul de stat. Legea prezintă câteva mari avantaje. În primul rând încurajează voluntariatul, deoarece acesta va fi recunoscut ca experiență profesională, iar voluntarii vor putea cere din partea organizațiilor sau instituțiilor gazdă un certificat de competențe recunoscut la nivel european. Un alt avantaj este că, dacă la un interviu de angajare doi candidați au același punctaj, cel care a activat ca voluntar va putea primi puncte în plus. În ceea ce privește avantajele pentru bugetul de stat, va fi interzisă disimularea unui contract de muncă într-unul de voluntariat, pentru eludarea de la plata taxelor către stat.

Pentru că am dorit să avem cele mai bune rezultate, am lucrat alături de sute de reprezentanți ai ONG-urilor de profil, cărora doresc să le mulțumesc pentru implicare. Apreciez în mod special aportul societății civile, care, în baza consultărilor publice, ne-a ajutat să venim cu cea mai bună lege pe care a avut-o România, până în prezent, în acest domeniu.

Vom putea ajuta astfel miile de tineri care activează ca voluntari în fel și fel de organizații, și care atunci când vor să se angajeze, întâmpină dificultăți din cauza lipsei de experiență profesională recunoscută oficial.

Prin astfel de măsuri, noi, TSD, demonstrăm că venim în sprijinul tinerilor din România cu soluții concrete, nu cu simple vorbe”, a declarat deputatul Mihai Sturzu.

DailyBusiness
Coaliția, blocată pe pensiile speciale și reforma administrației. Bolojan și Grindeanu discută separat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Gigi Becali, reacție fulger după ce FCSB a pierdut marca definitiv în procesul cu Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Ce sunt petele negre care apar mereu pe trotuarele din România? Sigur le-ai observat
Adevarul
Haos la sucursalele Intesa Sanpaolo Bank: Clienții nu-și pot încasa salariile, iar antreprenorii nu pot face plăți
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Are 87 de meciuri pentru România, dar Gigi Becali nu l-a mai luat la FCSB pentru că ”avea probleme cu băutura”! Acum recunoaște: ”Are dreptate!” / ”M-am ascuns bine”
MediaFlux
Un milion de clienți pentru Hidroelectrica. Anunț important privind facturile și contractele la energie
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai