Cadourile primite de Nicolae Ceauşescu, vândute la licitaţie

Bijuterii scumpe, obiecte de artă, piei de animale, stilouri şi covoare uriaşe care i-au aparţinut fostului dictator Nicolae Ceauşescu s-au aflat între obiectele vândute miercuri seara la licitaţie la Bucureşti, relatează CNN.
Romania TV
27 ian. 2012, 09:19
Cadourile primite de Nicolae Ceauşescu, vândute la licitaţie

Cuplul Ceauşescu a fost executat în cursul revoluţiei sângeroase din 1989, dar acesta a lăsat o colecţie de obiecte excentrice care i-au fost oferite de lideri străini în decursul celor 24 de ani cât s-au aflat la putere.

Colecţia de 70 de loturi contrastează, prin stilul său extravagant, cu viaţa românilor afectaţi de sărăcie şi foame în timpul perioadei comuniste.

Numele licitaţiei, „Epoca de Aur”, reprezintă o trimitere la ultimii ani ai regimului Ceuşescu, perioadă în care versiunea oficială afirma că naţiunea prosperă, în timp ce realitatea era lipsa hranei şi a electricităţii, majoritatea românilor temându-se totodată de Securitate, poliţa secretă a regimului.

Cea mai scumpă piesă, cu un preţ de pornire de 3.800 de euro, a fost o pictură intitulată „Scânteia”, înfăţişând o muncitoare citind ziarul.

O altă atracţie a fost o pereche de porumbei placaţi cu argint, pe care Ceauşescu i-a primit de la şahul Iranului Reza Pahlavi în cursul unei vizite în 1977. De asemenea, un stilou Pilot Elite care face pate din colecţia fostului lider român de instrumente de scris, a avut un preţ de pornire de 2.000 de euro. Ceauşescu l-a primit în 1975 de la liderul Japoniei, în cursul unei vizite în această ţară.

Fondatorul Chinei comuniste Mao Zedong i-a oferit lui Ceauşescu un iac din bronz, în anii ’70. Statueta a avut un preţ de pornire de 300 de euro.

Între cele mai excentrice obiecte s-au aflat şi două piei de animale, şi anume una de tigru, cu un preţ de pornire de 1.800 de euro, şi una de leopard, cu un preţ de pornire de 1.200 de euro.

Cutia pentru bijuterii a Elenei Ceauşescu a fost scoasă la licitaţie cu un preţ de pornire de 400 de euro.

Ceauşescu „a fost lăudat pentru o societate egală, însă atunci când te uiţi la această cutie pentru bijuterii îţi dai seama că nu a fost aşa”, a declarat Steven, un student la Oxford University, care a vizitat galeria înainte de licitaţie. „Ceauşescu şi soţia sa au avut un stil de viaţă extravagant, ca majoritatea liderilor comunişti”, a continuat el.

„Eu cred că arta comunistă se vinde foate bine deoarece este bine executată”, a mai spus Steven.

„Cel mai iubit fiu al poporului”, cum i se spunea, este înfăţişat pe un covor care s-a aflat cândva în Palatul Poporului, o clădire uriaşă în care în prezent îşi desfăşoară activitatea Parlamentul României. Ceauşescu este înfăţişat în mijlocul covorului, deasupra altor lideri comunişti, fiind flancat de însemne pentru „pace”. Preţul de pornire al acestui covor a fost de 800 de euro.

„Privind în jur, pot să spun că a creat o societate utopică, în care toată lumea zâmbeşte, nimeni nu are nicio grijă”, a declarat Nichi, o studentă, în timp ce admira covorul. „Deşi cred că este o colecţie interesantă, plină de simboluri ascunse, mi se pare intrigant ca cineva să vrea ceva ce i-a aparţinut lui Ceuşescu”, a adăugat ea.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Dana Roba și-a dus fetițele din țară! Make-up artistul a plecat în vizită la sora ei
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, la un pas să îl piardă pe Oleksandr Romanchuk: “Au fost nişte probleme la transfer! Pentru mine este un pas important”
Capital.ro
Se pregătește un partid pentru Călin Georgescu: Un brand autodefinit drept mesianic. Nu va renunța!
Playtech.ro
Se dau bani pentru elevi în România! Sumele ajung la mii de lei, cine beneficiază de ajutor
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Gestul impresionant pe care l-au făcut oamenii din Oradea, înainte ca medicul Sharma să își piardă viața. Sute de persoane s-au mobilizat pentru a-l ajuta
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
Lovitură pentru români! Facturile explodează la 1 ianuarie
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”