Gigi Becali rămâne în închisoare. Vasii: S-a respins cererea din cauza dorinţei de a se opera în străinătate

Gigi Becali rămâne în închisoare, după ce judecătorii de la Tribunalul Constanţa nu i-au aprobat cererea de întrerupere a pedepsei. Avocata Maria Vasii a explicat că magistraţii au luat, probabil, această decizie pentru că omul de afaceri dorea să plece din ţară pentru a se opera, în timp ce intervenţia chirurgicală pentru hernie de disc cervicală se poate efectua fără probleme şi în România.
Romania TV
20 feb. 2014, 10:42
Gigi Becali rămâne în închisoare. Vasii: S-a respins cererea din cauza dorinţei de a se opera în străinătate

„Mă aşteptam la o decizie corectă, la o decizie în acord cu legea în vigoare şi cu lucrările de la dosar. Bănuiesc că argumentul pentru care judecătorul a optat pentru această soluţie este acela că în concluziile raportului de medicină legală s-a făcut menţiunea că intervenţia chirurgicală se poate face în reţeaua Ministerului Sănătăţii, cu pază. Or, dorinţa clientului nostru este aceea de a se interna într-o clinică în străinătate tocmai pentru că medicul specialist curant de la clinica din Munchen i-a interzis să facă acest tratament în România având în vedere dotările de specialitate care sunt necesare pentru a putea efectua în cele mai bune condiţii această intervenţie chirurgicală”, a declarat Maria Vasii, la România TV.

„Potrivit art. 3 din Convenţia Europeană, ţinerea unei persoane grav bolnave în detenţie îmbracă forma unor rele tratamente. Am drpus la dosar o decizie din 18 februarie împotriva ţării noastre. Cât timp dl. Becali are regim deschis şi are dreptul legal să iasă din penitenciar, cu atât mai mult fiind vorba de intervenţie medicală socotită ca fiind necesar a fi făcută de urgenţă, mă întreb ce argument raţional ar putea justifica respingerea cererii. Cu atât mai mult cu cât la dosar au fost depuse alte opinii ale unor chirurgi din ţară şi de la clinica din Munchen privind iminenţa acestei intervenţii. Mă întreb de câtă cruzime trebuie să dăm dovadă când respingem anumite cereri legale numai pentru că un deţinut poartă un nume sau altul”, a precizat avocatul Maria Vasii.

GIGI BECALI nu va putea ieşi din închisoare pentru a se opera de hernie de disc, a decis Tribunalul Constanţa, care a respins joi cererea de întrerupere a pedepsei depusă de omul de afaceri, diagnosticat cu hernie de disc cervicală. Chiar dacă medicii care l-au consultat au decis că Becali are nevoie urgentă de o intervenţie chirurgicală, magistraţii au respins cererea pe motiv că este nefondată. Sentinţa poate fi contestată în termen de trei zile la Curtea de Apel Constanţa.

 

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Surpriză uriașă! Pe ce loc e Messi în topul FIFA al celor mai buni jucători de la Campionatul Mondial
Capital.ro
Mașinile parcate ilegal vor fi ridicate în centrul Capitalei. Ce tarife vor plăti șoferii pentru a le recupera
Playtech.ro
Cât va ajunge Euro până la finalul lui 2026. Previziunile economiștilor pentru curs, inflație și prețuri
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Renovatio, ultimatum pentru Andrei Nicolescu! De ce depinde soarta președintelui lui Dinamo
MediaFlux
Tribunalul București a demontat, pas cu pas, planul Primăriei S1 de a executa Romprest. Motivarea hotărârii instanței: Abuz de drept cu privire la cererile de intervenție în cascadă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?