Cu cât au redus băncile străine creditarea către România, în T4

Băncile au redus creditarea în unele state din Europa Centrală şi de Est, în trimestrul trei din 2011, şi au micşorat substanţial creditele acordate economiilor din zona euro care se confruntă cu probleme, se arată într-un articol apărut în 'Wall Street Journal' (WSJ). 
Romania TV
27 ian. 2012, 15:11
Cu cât au redus băncile străine creditarea către România, în T4

Conform datelor publicate de Banca Reglementelor Internaţionale (BIS), băncile au redus creditarea către România cu 2,1 miliarde de dolari, către Polonia cu 12 miliarde de dolari, către Bulgaria cu 1,2 miliarde de dolari şi către Ungaria cu 5,5 miliarde de dolari.

 

Aceste cifre, consideră WSJ, vor confirma temerile exprimate de instituţiile financiare internaţionale şi guvernele din Europa Centrală şi de Est privind impactul crizei din zona euro asupra creşterii în regiune.

 

În multe state din Europa emergentă sistemele bancare sunt dominate de subsidiarele băncilor din Europa Occidentală, care acum se confruntă cu pierderi mari din cauza obligaţiunilor guvernelor din zona euro pe care le deţin şi obţin cu dificultate finanţare de la investitori. De asemenea, trebuie să îndeplinească cerinţe mai dure privind capitalul până în iunie, pentru care vor reduce creditarea şi vor vinde noi acţiuni. Luna trecută, Autoritatea Bancară Europeană a cerut băncilor europene să-şi consolideze capitalul pentru a putea face faţă mai bine pierderilor care ar putea apărea de pe urma obligaţiunilor guvernamentale. Până la finele lunii iunie 2012, principalele bănci europene trebuie să ajungă la un indicator de capital core Tier-1 de 9%.

 

Datele BIS indică că instituţiile de creditare din Europa Occidentală îşi reduc finanţarea către subsidiarele lor din Europa Centrală şi de Est. Marţi, BERD a revizuit în scădere estimările privind evoluţia Europei emergente şi a Asiei Centrale în 2012, la 3,1%.

 

Potrivit celor mai noi prognoze ale BERD, economia zonei euro ar urma să înregistreze o contracţie de 0,5% în acest an, în condiţiile în care anterior se aştepta doar la o stagnare, ceea ce va conduce la o creştere a Produsului Intern Brut în Europa Centrală şi ţările baltice de doar 1,4%, în loc de o creştere de 1,7% cât estima BERD în luna octombrie a anului trecut. Potrivit BERD, turbulenţele din zona euro reprezintă o provocare sistemică pentru Europa emergentă, având în vedere gradul puternic de integrare a sectorului bancar din regiune cu băncile din zona euro. ŞI FMI a revizuit în scădere estimările privind evoluţia economiilor din regiune, citând temeri similare.

 

BERD şi FMI încearcă să reactiveze acordul din 2009, cunoscut ca Iniţiativa Viena, prin care băncile din Europa Occidentală îşi menţineau finanţarea către subsidiarele lor din Europa Centrală şi de Est. Instituţiile speră să se ajungă la un acord în martie cu băncile active în Europa Centrală şi de Est, printr-o abordare coordonată, pentru a minimaliza impactul negativ asupra economiei în urma reducerii creditării în regiune.

 

De asemenea băncile au redus creditarea către economiile din zona euro care se confruntă cu probleme, reducându-şi expunerea la Italia cu 113 miliarde de dolari, la Spania cu 63,6 miliarde de dolari, la Portugalia cu 16 miliarde de dolari, la Grecia cu 7,2 miliarde de dolari, la Irlanda cu 2 miliarde de dolari.

 

Conform datelor BIS, expunerea băncilor pe plan mondial a crescut cu 624 miliarde de dolari în trimestrul trei din 2011, ajungând la 31.7000 miliarde de dolari. Creditarea totală către statele dezvoltate, care include companii, bănci, persoane fizice şi guverne, a urcat cu 430 miliarde de dolari, după un declin de 245 miliarde de dolari în trimestrul doi. În schimb creditarea către statele în curs de dezvoltare a scăzut cu 10 miliarde de dolari, în principal ca rezultat al declinului din Europa Centrală şi de Est.

DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
Fanatik.ro
Video șocant cu Lamborghini-ul lui Diogo Jota în flăcări! Imagini terifiante ale accidentului mortal la câteva secunde după petrecerea sa
Capital.ro
Toată Rusia e în doliu. L-AU UCIS. Ucraina își vede visul împlinit cu armele americanilor
Playtech.ro
În ce țări poți ajunge cu trenul din România. Cât costă biletul și câte ore faci pe drum în funcție de destinație
DailyBusiness
Știi care este ”vampirul” energetic din casa ta? Te usucă la factura de curent!
Adevarul
Artificiile statului pentru plata unor bugetari de lux: angajați cu leafă la mai multe ministere și indemnizații în multiple Consilii de Administraţie
wowbiz.ro
Scene sfâșietoare au avut loc la spital, înainte ca Mihai Leu să moară: „Când am intrat la el în rezervă...”
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Știrista de la PRO TV a dat lovitura. Vis devenit realitate
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
kanald.ro
Imagini tulburătoare de la locul accidentului în care a murit Diogo Jota! Cum arată mașina în care se afla
Cancan.ro
Gestul SFÂȘIETOR făcut de fiul lui Ion Cernea, înainte ca sicriul cu trupul neînsuflețit al tatălui său să fie băgat în groapă
Playsport.ro
Amendă de 1.600 de lei și suspendarea permisului pentru o greșeală banală în trafic. Mare atenție la...
Capital.ro
Adio, maestre! Am mai pierdut unul din actorii pe care l-am iubit cu toții enorm: Un uriaş blând cu barbă legendară
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
stirilekanald.ro
Imagini TERIFIANTE cu bărbatul omorât de urs pe Transfăgărășan
Irinel Popescu, medicul care l-a tratat pe Mihai Leu, dezvăluiri despre ultimele clipe din viața sportivului: ”În final, a cedat și inima”
MediaFlux
Ce riscuri își asumă clienții când schimbă furnizorul de energie. Capcanele din contractele la curent
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pro sau contra consumului de pudră proteică. Specialiștii spun care sunt riscurile consumului acestui produs