Marinari RĂNIŢI şi DISPĂRUŢI în accidentul unui submarin indian de fabricaţie rusească

Doi marinari sunt daţi dispăruţi şi alţi şapte au fost răniţi într-un accident produs miercuri la bordul unui submarin indian în largul oraşului Mumbai (ex-Bombay) din vestul Indiei, au anunţat responsabili ai Marinei indiene.
Romania TV
27 feb. 2014, 08:01
Marinari RĂNIŢI şi DISPĂRUŢI în accidentul unui submarin indian de fabricaţie rusească

Cei şapte marinari răniţi în accident au inhalat fum şi au fost evacuaţi pe cale aeriană pentru a primi îngrijiri medicale, a declarat purtătorul de cuvânt al marinei, Rahul Sinha.

„Submarinul ieşise într-o misiune de rutină în largul portului Mumbai când a fost detectat fumul. Au fost luate măsuri pentru a-l pune sub control”, a declarat laconic comandantul navei canalului de televiziune NDTV. În urma acestui accident, comandantul Marinei Militare, amiralul D.K. Joshi, a demisionat.

Marinarii sunt îngrijiţi sub supravegherea unei echipe de medici. Mai multe nave au fost trimise în jurul submarinului INS Sindhuratna, de fabricaţie rusească, informează Agerpres.

Cei şapte marinari şi-au pierdut cunoştinţa după o scurgere de fum în compartimentul bateriilor submarinului, a indicat la rândul său agenţia de presă indiană Press Trust of India (PTI).

Doi membri ai echipajului sunt declaraţi dispăruţi în timp ce submarinul este pe cale să se întoarcă în portul Mumbai,

În august 2013, 18 marinari au fost ucişi într-o explozie la bordul submarinului INS Sindhurakshak, cel mai grav accident cunoscut de marina indiană după 1971. În ianuarie, alt submarin, INS Sindhughoshm a eşuat în timp ce revenea în portul Mumbai.

Marina militară indiană dispune de 14 submarine, însă doar între şapte şi nouă dintre ele sunt operaţionale simultan din cauza reparaţiilor şi a reabilitărilor necesare.

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Horoscop zilnic pentru vineri, 22 august. Leii află un adevăr dureros
Capital.ro
TAXĂ specială pentru gunoi. Primăria pregătește schimbarea pentru utilizatorii casnici și non-casnici: Pentru acoperirea costurilor serviciului
Playtech.ro
Asociația de proprietari 2025 – s-a schimbat legea pentru românii care stau la bloc. Cine poate deveni cenzor, care sunt atribuțiile
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Georgianei
Evz.ro
ANAF îți verifică nunta și botezul. Foame de bani pentru bugetari
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Cum ar fi putut fi salvată Georgiana, tânăra care a murit pe A1 alături de iubitul ei! Aceasta ar fi lăsat un mesaj cu subînțeles pe rețelele sociale
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al Georgianei, adolescenta de 14 ani care s-a aruncat în fața TIR-ului cu iubitul: 'Viața mea...' 😢
iamsport.ro
Robert Negoiță, acuzat că ar fi cheltuit ilegal bani publici în interesul firmei care o sponsorizează pe Dinamo. Primarul a recunoscut: ”Aveți dreptate”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind voucherele de curent! Poșta Română nu a fost instruită privind aplicația EPIDS pentru tichetele de energie
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Dacă îți apare asta pe piele, este unul dintre semnele de hi