Gheorghe Tinel: PDL a sesizat CCR cu privire la neconstituţionalitatea validării în Parlament a noului Guvern

PDL a depus marți seară o sesizare de neconstituționalitate privind noul Guvern, a declarat Gheorghe Tinel, liderul deputaților democrat-liberali, Gheorghe Tinel.
Romania TV
05 mart. 2014, 07:26
Gheorghe Tinel: PDL a sesizat CCR cu privire la neconstituţionalitatea validării în Parlament a noului Guvern

„Am depus în această seară (marți seară — n.red.) la Camera Deputaților o sesizare la Curtea Constituțională privind învestirea noului Guvern. Miercuri vom avea o conferință de presă în care vom explica care a fost motivul pentru care PDL-ul a solicitat și solicită Curții Constituționale să ia în considerare sesizarea și să declare neconstituțională Hotărârea Parlamentului de aprobare și de validare a noului Guvern. Din acest punct de vedere, s-au spus foarte multe lucruri pornind de la premisa că acordul încheiat între PSD și UDMR cu obligațiile asumate, obligații neasumate, de fapt, între cele patru formațiuni politice, pentru că aici nu e vorba doar de un acord al PSD, toată lumea a văzut, e un acord între toate cele patru formațiuni politice (PSD, UNPR, PC, UDMR — n.r.), creează obligații guvernamentale. Obligații guvernamentale noi, modificând în acest fel programul de guvernare cu care USL a câștigat alegerile și a fost validat în Parlamentul României în 21 decembrie 2012. Deci, până la urmă, acesta este fondul”, a explicat Gheorghe Tinel, citat de Agerpres.

Liderul grupului PDL din Camera Deputaților a precizat că sesizarea la CCR privind noul Guvern este semnată de 52 de deputați, 37 ai PDL și „o parte a grupului deputaților neafiliați cei care formează așa-numitul grup din Mișcarea Populară”, respectiv 15.

Depunerea de către PDL la CCR a sesizării privind neconstituționalitatea validării în Parlament a noului Guvern a fost confirmată și de secretarul general-adjunct al formațiunii Marian Zlotea.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
România, la coada Europei! Bulgarii fac senzație în sezonul în care FCSB, CFR și Universitatea Cluj au fost umilite
Capital.ro
Populația nu va fi afectată de eventualele limitări de consum de energie. Cristian Bușoi: Nu se vor face limitări de consum către consumatorii casnici
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Rusia amenință din nou România. Mesaj sfidător de la Moscova: ”Va primi cu siguranță un răspuns adecvat”
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România