Andronescu: Şcoala trebuie să pregătească generaţia tânără şi pentru joburi care nu există încă

Președinta Comisiei pentru învățământ a Senatului, Ecaterina Andronescu, consideră că școala trebuie să pregătească generația tânără și pentru joburi care "nu s-au născut încă" iar pregătirea să se facă în așa fel încât tinerii să se poată adapta la schimbările pieței muncii.
Roxana Gagiu
10 mart. 2014, 15:35
Andronescu: Şcoala trebuie să pregătească generaţia tânără şi pentru joburi care nu există încă

Să ai în UE o cifră a șomajului în rândul generației tinere de peste 25% este cred aproape o dramă, de aceea eu nu pot decât să apreciez măsurile pe care Comisia Europeană le-a luat prin stabilirea unui program care să fie destinat integrării generației tinere pe piața muncii. Trebuie să găsim răspunsul la întrebarea ‘ce trebuie să facem nou în școala românească, oricare ar fi nivelul școlii, în așa fel încât să creștem șansa absolvenților de a se integra pe piața muncii?’. Importantă este pregătirea tinerilor, în așa fel încât să se poată adapta la schimbările de pe piața muncii. Cred că școala trebuie să pregătească generația tânără și pentru joburi care nu s-au născut încă. Adică, cu atât de multă flexibilitate și capacitate de adaptare în perioada vieții lor active. Cred că acele proiecte pe care le putem gestiona împreună nu numai la nivel național, ci și european se orientează și aceasta pare că este direcția în care se duc sistemele de învățământ, se orientează spre digitalizare. De aceea apreciez într-un mod cu totul deosebit agenda digitală pe care CE a ridicat-o la nivel de pilon al dezvoltării pentru o Europă a anilor 2014-2020″ a afirmat Ecaterina Andronescu, potrivit Agerpres.

Citeşte şi: Remus Pricopie: Educaţia românească este în plin proces de modernizare

Potrivit senatoarei PSD, începând cu exercițiul bugetar 2014-2020 ar trebui să se aloce resurse mai importante pentru digitalizarea sistemului de învățământ, acest lucru putând reprezenta una dintre șansele creșterii calității învățământului românesc.

„Cred că și pentru noi negocierea pe care Guvernul o poartă în această perioadă cu CE privind fondurile din exercițiul bugetar 2014-2020 ar fi absolut de aplaudat dacă s-ar aloca mai multe resurse pentru pasul următor pe care trebuie să îl facem în digitalizarea școlii românești”, a spus președinta Comisiei pentru învățământ de la Senat.

Citeşte şi: Proiect MEN: Învăţământul profesional special va avea o durată de patru ani

Andronescu a menționat că Universitatea Politehnica din București intenționează introducerea a două proiecte care să determine creșterea capacității de angajare a absolvenților acestei universități.

Ecaterina Andronescu a participat luni la conferința „Menținerea tinerilor pe piața forței de muncă, în sistemul educațional și/sau în programe de formare profesională: Provocări comune — soluții comune”, organizată de Ministerul Educației Naționale, în parteneriat cu Ministerul Tineretului și Sportului și Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice, sub egida Guvernului României și a Comisiei Europene.

Citeşte şi: Rata şomajului a scăzut în luna ianuarie

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Ce nereguli a scos la iveală ultimul control de audit la STB: datorii mascate și „risc de fraudă la intervenția directorilor”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Punctele de stabilitate în 2026. Cum îţi cresc pensia şi cine beneficiază de ele
Adevarul
STENOGRAME Angajații CFR acuzați de mită s-au consultat cu ChatGPT înainte de audieri. „Vrei să îți spun cum să răspunzi?”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Scene neverosimile în SuperLiga: un jucător s-a supărat că echipa sa a câștigat! A alergat plângând la vestiar și a avut o ieșire nervoasă: 'Cum e posibil?!'
MediaFlux
Statul caută bani ca să dea ajutorul pentru pensionari. Ministrul Finanțelor anunță când se ia decizia
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil