Andrei Dolineaschi: „Nu ne vom denigra foştii aliaţi din USL”

Președintele PSD Botoșani, Andrei Dolineaschi, a declarat că nu-i va răspunde omologului său liberal în aceeași manieră ofensatoare pe care avut-o acesta în ultima scrisoare deschisă adresată social-democraților.
Romania TV
17 mart. 2014, 11:01
Andrei Dolineaschi:

„Este descalificant să-ți jignești foștii aliați alături de care ai mers în fața oamenilor să le ceri votul. Domnul Țurcanu a spus în campania electorală din 2012 că PSD e bun și că PDL e rău. Așa ajuns președintele Consiliului Județean. Acum spune invers, că PDL a fost bun când a tăiat salariile cu 25%, iar PSD e rău pentru că vrea să continue proiectul USL. Alegătorii îl vor judeca”, a declarat președintele PSD Botoșani, care a subliniat că social-democrații nu-i vor condamna pe cei care le-au fost alături în USL.

„PSD nu își va denigra foștii aliați. Noi am colaborat bine cu liberalii. Singura problemă a fost domnul Țurcanu, care s-a certat cu toată lumea. E la fel ca președintele Băsescu: și-a denigrat toți aliații, și-a înlăturat colegii care nu au fost de acord cu dânsul, are senzația că e singurul care are dreptate și se crede împărat. Îi mai lipsește o doamnă Udrea. În rest, e leit domnul Băsescu”, a spus Dolineaschi.

Liderul social-democrat a mai adăugat că prin ultimele ieșiri ale președintelui PNL Botoșani acesta a respins categoric propunerea de dialog pe care o primise din partea PSD și că astfel PNL a oficializat Alianța Răului cu PDL.

„I-am propus public domnului Țurcanu să continuăm USL la nivelul județului, așa cum am promis oamenilor când le-am cerut votul. Ultimele sale reacții ne arată că ne-a refuzat definitiv și că Alianța Răului PNL-PDL a devenit oficială în Botoșani”, a spus Dolineaschi, care a subliniat că acest lucru se va vedea în votul din Consiliul Județean și din consiliul municipal al Primăriei Botoșani.

Referitor la acuzația că social-democrații ar racola membrii PNL, Dolineaschi a spus că mereu când are o problemă, domnul Țurcanu dă vina pe PSD.

„Noi nu am făcut propuneri liberalilor. Ei vin la mine și-mi spun că sunt nemulțumiți de maniera în care conduce domnul Țurcanu organizația. Deci înainte de a acuza PSD pentru toate problemele sale, ar fi indicat să-și analizeze propria conduită. Dacă țipi, ameninți, înjuri și te cerți cu toată lumea, e de așteptat ca la un moment dat oamenii să plece de lângă tine”, a spus liderul PSD.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Câți bani câștigă Florin Tănase într-un singur an din afaceri imobiliare. Rival lui Dumitru Dragomir încasează o suma uluitoare: „Cel mai tare bloc din București”
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Gerul extrem pune stăpânire peste România! Temperaturile ajung la -16 grade, unde va ninge
Adevarul
Top 10 cele mai căutate mărci auto în 2025: Românii mizează pe mașini second-hand și întreținere ieftină
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Imagini revoltătoare. Fostul jucător al Stelei a distribuit un clip realizat cu AI în care fotbaliști agresează arbitre: ”Dacă sunt frumoase se pot aștepta!”
MediaFlux
Viktor Orban s-a înțeles cu Trump, Putin și Erdogan. Lovitură în plex pentru Europa
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil