Victor Ponta: Plecarea lui Crin Antonescu nu este o condiţie pentru refacerea USL VIDEO

Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, la România TV, că înlocuirea lui Crin Antonescu de la şefia PNL nu reprezintă o condiţie pentru refacerea USL după alegerile europarlamentare. Mai mult, Ponta a declarat că refacerea USL și schimbarea regimului Traian Băsescu sunt "mai importante decât PNL, PSD și oricine altcineva".
Filip Stan
17 mart. 2014, 17:30
Victor Ponta: Plecarea lui Crin Antonescu nu este o condiţie pentru refacerea USL VIDEO

„Eu întotdeauna am spus că vrem să rămânem ca USL. Poate că, după alegerile pentru Parlamentul European, pentru că până atunci este mai dificil, dar după, din punctul meu de vedere, să refacem USL și să ducem la bun sfârșit ceea ce este important, adică schimbarea regimului Traian Băsescu, este mai important decât orice fel de contradicție între PSD, PNL și oricine altcineva”, a declarat Victor Ponta, la România TV.

Întrebat dacă această refacere a USL este condiţionată de PSD de îndepărtarea lui Crin Antonescu din fruntea PNL, Ponta a răspuns: „Nu. Nu o să spun vreodată aşa ceva. PNL decide singur cine e liderul partidului. Rămânerea sau plecarea lui Crin Antonescu din funcţia de preşedinte al PNL le aparţine. Nu este o condiţie pentru refacerea USL”.

Pe de altă parte, Ponta a estimat că PNL va deconta electoral la alegerile europarlamentare faptul că Antonescu a scos partidul de la guvernare fără să explice motivele ce au stat la baza acestei decizii.

La întrebarea dacă este posibil un USL refăcut cu Klaus Johannis pe post de candidat comun la alegerile prezidenţiale, Ponta a spus că „orice USL este posibil”.

„Orice USL e posibil din punctul meu de vedere. USL și ideea, proiectul politic e mai important decât oricare dintre liderii USL, inclusiv decât mine”, a declarat Ponta la România TV

Premierul Victor Ponta le-a cerut, luni, filialelor PSD din teritoriu să strângă forțele în perspectiva bătăliilor electorale care vor veni, ce debutează cu alegerile europarlamentare. Preşedintele PSD este convins că USL se va reface în următoarele luni şi a avertizat că „Băsescu şi Udrea” au prins curaj, mizând pe faptul că oamenii au uitat de răul făcut anterior.

În acest sens, el a declarat că dorește ca toții aleșii locali din PSD să rămână în relații bune cu toți aliații, inclusiv cu liberalii. Mai ales că speranța sa e că se vor reuni cu liberalii după europarlamentare.

„Vă rog pe toți să transmiteți în teritoriu că avem nevoie de toate forțele și de toți aliații. Inclusiv, pe cât posibil, deși la Iași e mai greu, să rămânem în relații bune cu liberalii. Mai ales că după 25 mai eu cred că vom fi din nou împreună”, a declarat Victor Ponta, în cadrul unei conferințe de presă.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
De ce nu vrea Marius Şumudică să vorbească de Pancu: “Când era analist şi eu eram antrenorul Rapidului mai simţeam câte o agrafă în păr”
Capital.ro
Fraudă nouă în România. Șoferii primesc SMS-uri false cu amenzi și termene limită. Ce trebuie să verificați
Playtech.ro
Românii au devenit vânători de reduceri. Magazinele pe care le vizitează tot mai des în locul supermarketurilor clasice
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 și 22 de ani au sfârșit carbonizați după ce s-au izbit cu mașina de un cap de pod, în județul Vrancea. Alți doi pasageri s-au evacuat la timp
iamsport.ro
Patronul echipei din SuperLiga ar fi promis 8 transferuri și ”cea mai tare echipă din istoria clubului”. Edi Iordănescu, dorit ca antrenor
MediaFlux
ANAF, anunț pentru milioane de români. Ce se va întâmpla cu SPV. Adrian Nica: „Am stabilit foarte clar ceea ce ne propunem să facem”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi