Martin Schulz: Trebuie să semnăm cât mai repede ACORDURILE de ASOCIERE cu Republica Moldova şi Georgia

Președintele Parlamentului European, Martin Schulz, a declarat joi, la plecarea de la Consiliul European, că acordurile de asociere cu Republica Moldova și Georgia trebuie semnate cât mai repede.
Romania TV
20 mart. 2014, 19:43
Martin Schulz: Trebuie să semnăm cât mai repede ACORDURILE de ASOCIERE cu Republica Moldova şi Georgia

„Cred că trebuie să semnăm cât mai repede Acordurile de Asociere cu Republica Moldova și Georgia”, a afirmat președintele Parlamentului European, Martin Schulz, joi, la plecarea de la Consiliul European.

Întrebat dacă susține demersul președintelui Traian Băsescu de a solicita în cadrul Consiliului European ca acordurile de asociere cu R. Moldova și Georgia să fie semnate cu două luni mai devreme decât inițial, președintele PE a răspuns: „Cred că ar trebui să mergem cât mai repede posibil cu acordurile”, se arată într-o corespondenţă a Agerpres. „Moldova este sigur o țară care trebuie ținută cât mai aproape de UE„, a adăugat el.

Președintele român Traian Băsescu a declarat joi, la sosirea la Consiliul European de primăvară, că a solicitat la summitul PPE sprijin pentru ca semnarea Acordului de asociere și a Acordului de liber schimb cu Republica Moldova să fie devansată până la sfârșitul lunii iunie. „Am ridicat toate problemele acestea — și Ucraina, Transnistria, și Găgăuzia, și Republica Moldova la PPE”, a mai spus președintele Băsescu. Șeful statului a precizat că va ridica aceste probleme și în Consiliul European, menționând că speră să aibă sprijin din partea liderilor europeni.

În prezent, semnarea Acordului de asociere și a componentei sale de liber schimb cu Republica Moldova și Georgia este programată să aibă loc până la sfârșitul lunii august, după ce aceste documente au fost parafate cu prilejul summitului Parteneriatului Estic de la Vilnius, din noiembrie 2013.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Produsul ieftin care te scapă de bătături și de călcâie crăpate. Mulți români îl au în baie, dar puțini știu că face minuni pentru picioare
Capital.ro
Alegeri anticipate în România? George Simion e hotărât. Ce va face imediat după alegeri
Playtech.ro
Indicatorul rutier neînţeles de şoferi. Este nou şi oferă un detaliu important românilor
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Sprijin pentru acești români. La ce pot fi folosiți banii
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Fenomen meteo rar surprins în România! Meteorologii au anunțat zonele vizate
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Reducerea perioadei de suspendare a permisului, condiționată de plata amenzii. Deputații au decis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică