Sondaj IRES – Ce cred românii despre SRI şi câtă încredere au în acest serviciu

Cei mai mulţi români spun ca sunt la curent cu activitatea Serviciului Roman de Informaţii , pe care îl consideră unul de încredere, reformat şi performant, arata un sondaj realizat de IRES.
Romania TV
26 mart. 2014, 17:26
Sondaj IRES - Ce cred românii despre SRI şi câtă încredere au în acest serviciu

Sondajul a fost dat publicitatii miercuri, in ziua in care SRI implineste 24 de ani de la infiintare.

Astfel, 89% dintre respondenti spun ca au auzit de Serviciul Roman de Informatii (SRI), 64% stiu ca este condus de George Maior, iar 57% ca stiu care sunt, in general, atributiile acestui serviciu. In plus, 68% dintre respondenti au declarat ca ar fi interesati sa vada cum se desfasoara o zi de lucru din viata unui angajat SRI.

Rugati sa isi exprime increderea in SRI folosind o scala de la 1 la 5, in care 1 inseamna „nu am deloc incredere”, iar 5 inseamna „am foarte multa incredere”, 50% dintre respondenti au dat note de 4 si 5.

Acelasi procent se inregistreaza si la intrebarea „Cata incredere aveti in corectitudinea deciziilor luate de conducerea SRI?”. Eficienta activitatii SRI se bucura de o cota de incredere de 54%, in timp ce 63% dintre respondenti au dat note de 4 si 5 la intrebarea „In ce masura va inspira respect SRI?”.

81% dintre respondenti au apreciat importanta activitatii SRI pentru siguranta nationala cu note de 4 si 5.

Băsescu: După plecarea de la Cotroceni, nu voi utiliza informaţiile primite de la SRI în bătălia politică

De asemenea, 68% dintre respondenti au apreciat ca SRI este o „institutie performanta” in mare si foarte mare masura.

Totodata, majoritatea respondentilor a fost de parere ca SRI a evoluat in ultimii zece ani si ca angajatii SRI sunt competenti in mare masura.

In schimb, doar 35% au fost de parere ca in cadrul SRI coruptia este raspandita in mare si foarte mare masura, in timp ce 76% au spus ca SRI se implica in lupta impotriva coruptiei.

77% dintre respondenti au fost de parere ca SRI este o institutie care s-a reformat dupa 1989.

Intrebati ce cred despre actiunile in care SRI trebuie sa se implice, 89% dintre cei care sunt la curent cu activitatea SRI au fost de acord cu implicare serviciului in „asigurarea securitatii cetatenilor si apararea ordinii publice”, 95% in „prevenirea faptelor ce coruptie”, 99% in „urmarirea informativa a retelelor de crima organizata”, 95% in „prevenirea faptelor de subminare a economiei nationale”, 99% in „protejarea Romaniei impotriva atacurilor retelelor informatice”, 92% in „informarea factorilor de decizie asupra incalcarilor grave ale legislatiei”, 99% in „prevenirea actelor de terorism”, 88% in „prevenirea unor accidente industriale cu consecinte grave”, 92% in „informarea cetatenilor privind riscurile majore la adresa Romaniei” si 81% in „informarea cetatenilor privind posibilele dezastre naturale”.

In ceea ce priveste intrebarea standard pusa de IRES la fiecare sondaj, 74% considera ca in Romania lucrurile merg intr-o directie gresita si doar 20% ca directia este buna.

Sondajul a fost realizat in perioada 3-4 martie pe un esantion de 1.657 de subiecti, avand o eroare de +-2,5%

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
S-a întâlnit cu Dan Petrescu și a rămas uimit de cum arată antrenorul după problemele medicale avute: „Vă spun foarte sincer”
Capital.ro
Dezvăluire despre Traian Băsescu. Ion Cristoiu a spus tot. Ordinul dat de fostul președinte: S-a pus la cale operațiunea
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul