Andrei Dolineschi: Ţurcanu a distrus USL la Botoşani

Andrei Dolineaschi, președintele PSD Botoșani, a declarat că, la Botoșani, Uniunea Social Democrată a fost desființată oficial de către Florin Țurcanu, prin numirea democrat - liberalului Cristian Achiței în conducerea Consiliului Județean, cu ajutorul voturilor consilierilor PNL.
Romania TV
27 mart. 2014, 12:04
Andrei Dolineschi: Ţurcanu a distrus USL la Botoşani

„Florin Țurcanu a distrus USL la Botoșani. Numirea lui Cristian Achiței în funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean reprezintă primul efect pe care îl produce Alianța Răului, dintre PDL și PNL. Florin Țurcanu a readus astăzi PDL în conducerea județului, împotriva voinței electoratului, care a votat masiv pentru USL. Botoșănenii trebuie să știe că votul dat de fiecare consilier PNL pentru Achiței reprezintă câte un cui în sicriul USL”, a declarat Andrei Dolineschi.

Dolineaschi a adăugat că organizația PSD Botoșani a făcut numeroase demersuri pentru susținerea USL la Botoșani, însă Florin Țurcanu a ales Alianța Răului.

„Țurcanu a respins pactul de neagresiune care ar fi putut salva USL, a respins orice dialog și a întors spatele celor care au muncit cot la cot cu liberalii în 2012 pentru a-l aduce în fruntea Consiliului Județean. Am încercat până în ultimul moment să îl facem pe Țurcanu să înțeleagă că PNL trebuie să rămână alături de PSD, la Botoșani și să continuăm proiectul USL. „, a explicat Dolineaschi.

Andrei Dolineaschi a mai precizat că PSD va continua programul de guvernare al USL, în ciuda faptului că liberalii au ales să abandoneze proiectul.

„La Botoșani, Alianța Răului PDL-PNL este o insultă pentru toți botoșănenii care au votat cu USL și și-au dorit ca Traian Băsescu și PDL să dispară din peisajul politic. Vreau să îi asigur pe aceștia că PSD continuă proiectul USL, că respectă programul care a primit încrederea alegătorilor în 2012.”, a încheiat Andrei Dolineschi.

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum poți să vezi, totuși, la TV meciul Aberdeen – FCSB. Acesta este postul de televiziune străin care transmite partida
Capital.ro
Călin Georgescu revine. Funcția publică pe care o poate obține. Are cale liberă
Playtech.ro
Traseul montan spectaculos din Maramureș pe care poți merge și cu copiii. Sfaturi pentru turiștii care pornesc în drumeție
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Vedetă din Franța, moartă în urma unei provocări extreme
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Prognoza meteo pentru joi, 21 august 2025: Meteorologii ANM au emis un cod galben de caniculă în 11 județe din România și municipiul București
Cancan.ro
Mesajul de ADIO al tânărului care s-a sinucis pe A1! Mama lui a cedat...
iamsport.ro
Bombă! Dan Șucu, afaceri la suprapreț prin programul PNRR. Patronul Rapidului a încasat o sumă uriașă
MediaFlux
Daniela Nane, om de sprijin pentru Valentin Teodosiu, vocea PRO TV! EXCLUSIV PAPARAZZI Bătrânețe, haine grele, chiar și pentru marele actor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Răsturnare de situație în cazul tinerilor morți pe A1: „Nu a vrut să moară, dar cică a forțat-o iubitul”