Băsescu, nemulţumit că prea mulţi români aleg calculatorul în locul SAPEI

Traian Băsescu a premiat sâmbătă, la Braşov, mai mulţi specialişti IT şi a declarat că România trebuie să-și valorifice averea - inteligenţa tinerilor. Băsescu a primit cadou o tabletă şi a fost cât pe ce să-şi dea la schimb telefonul.
Filip Stan
29 mart. 2014, 16:21
Băsescu, nemulţumit că prea mulţi români aleg calculatorul în locul SAPEI

„Aş valorifica această resursă care este mai valoroasă decât aurul de la Roşia Montană sau gazele de şist – inteligenţa. (…) Avem toate ingredientele şansei de a valorifica inteligenţa românească. Avem un sistem internet care este unul dintre cele mai performante (…), avem un sistem fiscal pentru companiile IT favorabil şi avem cel mai important lucru, inteligenţă. Inteligenţă şi plăcerea tinerilor români de a se afla în faţa unui calculator. Sunt sigur că 90% dintre români, dacă le pui în faţă o sapă şi un calculator, vor prefera să se aşeze în faţa calculatorului, ceea ce înseamnă că ne îndreptăm către o muncă intelectuală, către valorificarea inteligenţei şi mai puţin către dat cu sapa. (…) Slavă domnului că avem 10% care se îndreaptă şi către dat cu sapa”, a declarat Traian Băsescu.

De asemenea, preşedintele a făcut un apel către reprezentanţii Universităţii Transilvania pentru a se utiliza şi valorifica banii europeni pentru a pune în valoare inteligenţa studenţilor.

„Eu văd România capabilă să-şi valorifice resursa de inteligenţă pe care o au generaţiile tinere şi să ajungă unul din campionii modernizării. Nu sunt dintre aceia care spun că România poate să devină peste noapte a şaptea putere economică a Uniunii Europene, este greu, încă avem un PIB mult prea mic, dar putem foarte bine să devenim campioni în acest domeniu”, a spus preşedintele.

Preşedintele Traian Băsescu a participat la festivitatea de premiere a maratonului de programare ‘Entrepreneurship 2014’. În cadrul competiţiei, 10 echipe de studenţi din Bucureşti, Braşov, Cluj, Constanţa şi Timişoara au dezvoltat, timp de 24 de ore, aplicaţii Android cu utilitate socială.

DailyBusiness
Ce mai poți să cumperi de 100 de lei în România anului 2025. Prețurile au crescut considerabil în ultimii ani
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Câți bani a strâns statul la Sănătate, de la mamele aflate în concediu de creștere a copilului. Suma ridicolă pentru care Bolojan și-a irosit capitalul politic
Capital.ro
De ce au fost anulate alegerile prezidențiale din 2024? Florin Călinescu: O lovitură de stat. Nicușor Dan a mințit în clar și olograf
Playtech.ro
Genuflexiuni sau genoflexiuni? Care este forma corectă, de fapt
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
Se întâmplă ACUM cu Horia Moculescu! Medicii au confirmat: „Din păcate...”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Horia Moculescu, internat în stare gravă la Spitalul „Matei Balș” din București: Artistul de 88 de ani se află la ATI
iamsport.ro
A jucat la echipa condusă de Nicu Ceaușescu și susține că familia dictatorială trafica o substanță interzisă de mare risc: ”Făceau asta, dar și vindeau evrei și germani!”
MediaFlux
Meteo 6 noiembrie. Ploi în țară și lapoviță și ninsoare la munte. Care sunt zonele afectate
stirilekanald.ro
Scurgeri de gaze noaptea trecută, într-o zonă din centrul Capitalei! Conducta, fisurată: "Cantitate foarte mare de gaze, concentrația foarte mare"
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai