Fostul preşedinte al ANOFM Silviu Bian, condamnat la 6 ani închisoare cu executare pentru luare de mită

Fostul preşedinte al Agenţiei Naţionale de Ocupare a Forţei de Muncă (ANOFM) Silviu Bian a fost condamnat definitiv, joi, de magistraţii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, la 6 ani închisoare cu executare pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită în formă continuată, informează Agerpres.
Romania TV
10 apr. 2014, 14:39
Fostul preşedinte al ANOFM Silviu Bian, condamnat la 6 ani închisoare cu executare pentru luare de mită

UPDATE: Silviu Bian s-a predat, joi seara, poliţiştilor din Alba Iulia.

ÎCCJ i-a respins recursul lui Silviu Bian şi a menţinut condamnarea aplicată în iunie 2013 de Curtea de Apel Bucureşti.

De asemenea, instanţa supremă a menţinut şi condamnările în cazul celorlalţi doi inculpaţi din acest dosar, respectiv Cristache Ristea (directorul executiv al Centrului de Formare Râşnov) – patru ani închisoare, Alexandra Maria Ţichindelea (director al OIPOSDRU din cadrul ANOFM) – doi ani de închisoare.

În schimb, judecătorii au admis recursul DNA sub aspectul dispoziţiei de confiscare a sumelor de bani, iar instanţa supremă a dispus ca Silviu Bian să restituie sumele de bani rămase după restituirile de la urmărirea penală, după cum urmează: 71.800 lei către Nicolae Cătănoiu, 87.800 lei şi 7.500 euro către Bogdan Benea, 184.800 lei către Ion Neacşu, 258.300 lei şi 14.500 euro către Aurora Pop, 149.800 lei către Maria Benea, 54.500 lei către Gabriela Şuvar şi 29.200 lei către Bogdan Poiniţeanu.

Magistraţii au constatat că în cursul urmăririi penale au fost restituite următoarele sume de bani: 21.200 lei către Nicolae Cătănoiu, 20.200 lei către Bogdan Benea, 21.200 lei către Ion Neacşu, 21.200 lei către Aurora Pop, 21.200 lei către Maria Benea, 9.000 lei către Gabriela Şuvar, 15.500 lei către Ioan Căliman.

Decizia este definitivă.

Potrivit DNA, începând cu 1 iulie 2010, la Centrul Naţional de Formare Profesională a Personalului Propriu Râşnov se aflau în derulare două proiecte destinate dezvoltării resurselor umane, finanţate din fonduri europene şi intitulate ‘Pregătirea aprofundată, continuă în serviciul public de ocupare – PACSPO’ şi ‘Învăţământ continuu aprofundat pentru România – ICAR’, pentru fiecare proiect fiind alocată finanţarea maxim admisă de 5 milioane de euro.

În perioada decembrie 2010 – octombrie 2011, Silviu Bian, în calitate de preşedinte al ANOFM şi al Consiliului de administraţie din cadrul ANOFM, a primit suma totală de 1.058.500 lei şi 22.000 euro de la opt angajaţi în cadrul proiectelor PACSPO şi ICAR pentru a vira 25% din costul proiectelor reprezentând cofinanţarea acestora din fonduri proprii, alocate din bugetul asigurărilor pentru şomaj.

Potrivit anchetatorilor, banii au fost remişi lui Silviu Bian de directorul executiv al Centrului de Formare Râşnov, Cristache Ristea, care s-a ocupat şi de colectarea sumelor de la funcţionarii care dădeau lunar, în acest scop, o parte din retribuţiile primite în cadrul proiectelor.

‘Din suma totală pretinsă, la data de 15 octombrie 2011, inculpatul Bian Silviu a primit de la aceiaşi funcţionari, prin intermediul lui Ristea Cristache, suma de 82.000 lei, reprezentând o parte din retribuţiile aferente lunii septembrie 2011. Cu această ocazie, procurorii au procedat la constatarea infracţiunii flagrante’, informa DNA.

De asemenea, Maria Ţichindelean, în calitate de director al OIPOSDRU din cadrul ANOFM, în cursul lunii august 2011 a primit de la un angajat al aceleiaşi firme partenere în cadrul proiectelor PACSPO şi ICAR suma de 10.000 lei cu titlu de mită.

Banii au fost primiţi după efectuarea unui control la societatea respectivă pentru a favoriza societatea comercială în situaţia unor controale ulterioare.

DailyBusiness
Cum să slăbești dacă ai peste 50 de ani. Ce este și cum funcționează dieta inversă
Spynews
Soțul Cristinei Spătar, declarație de iubire pentru vedetă! Cât de îndrăgostit este Vicențiu Mocanu: „Cât timp ne ținem de mână...”
Bzi.ro
Vacanță de coșmar pentru Laura Cosoi! „A fost imobilizat vreo 4 zile!“
Fanatik.ro
Procesul care îl poate ruina pe Klaus Iohannis, blocat de o manevră. Ce a cerut moștenitoarea casei din Sibiu în instanță
Capital.ro
Se schimbă banii. EURO se transformă. Se aplică în toate statele membre UE
Playtech.ro
Şoseaua din România care încurcă şi cei mai experimentaţi şoferi. 'M-am rătăcit de patru ori'. Ce se întâmplă, de fapt, pe drumul care...
DailyBusiness
500 de lei de la stat pentru chirie. Ce trebuie să faci ca să primeşti toţi banii
Adevarul
Fost ofițer SRI, despre o tehnică inedită de vânzare a apartamentelor: „Sunt chestii psihologice la care noi, într-adevăr, răspundem”
wowbiz.ro
Mama Andei, tânăra ucisă și incendiată de Emil Gânj, primește amenințări halucinante de pe un cont cu numele criminalului din Mureș. Femeia se teme că va sfârși la fel ca fiica ei: „Îmi e foarte frică”
Spynews
Alex Marcu, mesaj tulburător după moartea Teodorei Marcu: ”Eu sunt tatăl...” | FOTO
Spynews
Cu ce se ocupă Ioana Ignat, după despărțirea de Sebastian Dobrincu. Cum își petrece timpul îndrăgita cântăreață: „Ești mai responsabil”
Evz.ro
Noi reguli în construcții. Mulți români vor fi afectați
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Prințesa Kate Middleton a purtat, la câțiva metri de Simona Halep, o bijuterie primită cadou de la Prințul William acum 11 ani
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Mureș! Tânăra care a făcut contul de TikTok cu numele lui Emil Gânj îl cunoaște pe asasin. Ce mărturisiri le-a făcut anchetatorilor
Cancan.ro
Oficialul cu reputație de gigolo, prins în flagrant! Amanta unui ministru zboară cu avionul militar la… manichiură!
Playsport.ro
Toate restricțiile medicale ale șoferilor, notate pe permisul de conducere. Noutăţi în Codul Rutier de care trebuie să ai habar
Capital.ro
TAXĂ nouă pentru proprietarii de mașini. Guvernul te obligă să plătești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă a României, în costum de baie la petrecerea burlăcițelor
stirilekanald.ro
Stegarul Dac, pe moarte în închisoare, la Penitenciarul Rahova! Strigătul disperat de ajutor al soției sale: „Arată și miroase a moarte”
Horoscop 14 iulie 2025: Norocul a dat peste Scorpioni! Au primit o veste care le va schimba complet viața
MediaFlux
Vouchere de 1.275 de lei pe lună pentru oricine. Ministerul Muncii anunță unde și cum se fac înscrierile VIDEO
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul român își lasă activele să putrezească: pierderi certe de 140 milioane lei și risc de 9 miliarde. Cine e de vină?