Veste SENZAŢIONALĂ: Un ROMÂN ar putea concura în FORMULA 1, din sezonul viitor

Un om de afaceri român încearcă să pună pe picioare o echipă de Formula 1 care să participe din sezonul viitor în campionatul mondial de Formula 1. Scuderia se va numi Forza Rossa şi este poatronată de fostul ministru al sănătăţii Ion Bazac.
Daniel Spătaru
16 apr. 2014, 20:27
Veste SENZAŢIONALĂ: Un ROMÂN ar putea concura în FORMULA 1, din sezonul viitor

Primirea team-ului Forza Rossa în sezonul viitor al Formulei 1 este analizată de oficilaii Federaţiei Internaţionale de Automobilism, informaţie confirmată de Bogdan Sonea marjeting manager al companiei. „Este adevărat, însă prea multe amănunte nu putem da în acest moment. Aşteptăm răspunsul FIA şi apoi vom acţiona în consecinţă„, a declarat acesta pentru Ziarul Ring.

Citeşte şi FABULOS: România A CERUT OFICIAL un loc pentru o echipă în FORMULA 1

Chiar dacă „operaţiunile” se derulează în mare secret, se pare că şefii de la Forza Rossa doresc să coopteze un pilot român, între cei vizaţi fiind Robert Vişoiu, care evoluează în GP3. „Ar fi extraordinar să fie o echipă românească în cadrul căreia să evolueze un pilot român. Este un vis, vom vedea„, a mai spus Bogdan Sonea pentru sursa citată.

Noua echipă va fi condusă de Colin Kolles, fost director al echipei britanice de Formula 1 Force India şi apoi al spaniolilor de la HRT. Kolles are 46 de ani şi s-a născut la Timişoara, numele său real fiin Călin Coleşnic.

La finele anului trecut s-a vehiculat informaţia potrivit căreia şi Dacia ar intenţiona să se înscrie în Formula 1 în 2015, şefii uzinei de la Colibaşi estimând costuri totale de peste 95 milioane euro.

DailyBusiness
Prețurile chiriilor au explodat: 450 de euro pe lună pentru o garsonieră în București. Cum arată situația în alte orașe
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Giovanni Becali i-a propus în direct un fundaș central lui Gigi Becali la FCSB: „E liber de contract. A jucat în primele două ligi din Spania”
Capital.ro
Și-a lăsat amintirea pe scenă și a urcat spre cer. O mare actriță s-a stins așa cum a trăit: O lumină
Playtech.ro
Câte radare sunt pe străzile din România, de fapt. Care este marja de eroare a aparatelor, cum te trezești cu amenda acasă
Adevarul
Trump și Zelenski au personalități similare. Genul de motivație care îi apropie pe cei doi lideri, analizată în The Hill
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
Și-a etalat Rolexul şi geanta Louis Vuitton de peste 14.000 de euro în drum spre Bebe Tei! Imagini exclusive
kanald.ro
Accident cu doi morți si trei răniți în județul Iași! O tânără de 18 ani, însărcinată, a ajuns cu răni grave la spital
Cancan.ro
A rămas gravidă la Insula Iubirii 2025?! Ispita a apărut cu o burtică suspectă, spre surprinderea tuturor
iamsport.ro
BYD își revizuiește în picaj obiectivul de vânzări 2025. Ce spune această mișcare despre viitorul industriei EV
MediaFlux
EXCLUSIV PAPARAZZI. Cum e viața lui Mario de când nu mai e Fresh. Mai puțină benzină, mai multă grijă
stirilekanald.ro
VIDEO Femeia călcată cu mașina de amant s-a stins la spital. Victima a fost și bătută cu cruzime de individul care a încercat ulterior să-și ia viața
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…