Autorităţile române au jurat la Bruxelles că nu vor fi afectaţi consumatorii de gaze

Comisia Europeană a primit asigurări de la autorităţile române că, în urma reducerii livrărilor de gaze înregistrate în România, din cauza condiţiilor meteorologice extreme, nu vor fi afectaţi consumatorii, a declarat vineri, pentru Agerpres, Marlene Hoelzner, purtătoare de cuvânt a comisarului european pentru energie Gunther Oettinger.
Romania TV
03 feb. 2012, 14:07
Autorităţile române au jurat la Bruxelles că nu vor fi afectaţi consumatorii de gaze

Reprezentanta CE a confirmat că în opt ţări – România, Polonia, Slovacia, Austria, Ungaria, Bulgaria, Grecia şi Italia – s-au înregistrat scăderi ale livrărilor de gaze, dar că statele respective au la dispoziţie diverse mecanisme de rezervă pentru depăşirea acestei situaţii, precum preluarea de gaze din stocurile existente de gaz lichefiat, fără a se putea vorbi deocamdată de o ”stare de urgenţă”.

Hoelzner a precizat că datele de joi, cele mai recente primite de Comisie, indicau o scădere a livrărilor de gaze cu 30% în Austria şi Slovacia, cu 24% în Italia şi cu 8% în Polonia.

Compania austriacă OMV a anunţat joi înregistrarea unei scăderi de 30% a livrărilor ruseşti de gaze la platforma de distribuţie Baumgarten, pe unde tranzitează aproape o treime din exporturile de gaze ruseşti către Europa Occidentală.

La rândul său, concernul rusesc Gazprom a decis, joi seară, creşterea livrărilor de gaze către vestul Europei.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
După ce s-a aflat că Gabi Tamaș e noul concurent Survivor România 2026, a venit anunțul momentului: ”Mult succes”
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Casă construită fără autorizaţie. Cum poţi scăpa de amenda de la primărie sau Poliţia Locală
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Prietenii lui Marco, gest impresionant chiar înainte de înmormântare. Postarea care a îndurerat pe toată lumea
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Ozempic și alte medicamente minune de slăbit ar duce la orbire. Proces colectiv uriaș în SUA
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde