Un nou COPIL EROU! Un băiat de 11 ani din Olt a coborât într-o groapă pentru a salva un copil de doi ani

Un băiat în vârstă de doi ani, din comuna Tufeni, a fost salvat vineri, dintr-o groapă cu adâncimea de şase metri, de către un alt copil, în vârstă de 11 ani, potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Olt, Alin Băsăşteanu.
Filip Stan
02 mai 2014, 15:17
Un nou COPIL EROU! Un băiat de 11 ani din Olt a coborât într-o groapă pentru a salva un copil de doi ani

El a precizat că minorul în vârstă de 11 ani a coborât în groapa în care căzuse copilul de doi ani, în condiţiile în care diametrul gropii era prea mic pentru a permite coborârea vreunui adult.

Reprezentantul ISU Olt a menţionat că minorul în vârstă de 11 ani a coborât cu capul în jos, fiind legat cu o frânghie şi a reuşit să îl aducă pe copilul de doi ani la suprafaţă fără ca vreunul dintre ei să sufere traumatisme, notează Agerpres.

EROU la 14 ani. Cristi, salvatorul micuţului din Segarcea: Nu mi-a fost frică că-l scap VIDEO

„Pompierii au fost solicitaţi să intervină vineri în comuna Tufeni pentru salvarea unui copil, de doi ani, căzut într-o groapă cu adâncimea de circa şase metri şi diametrul de circa 30-35 de centimetri, în care se afla apă acumulată în urma precipitaţiilor. La faţa locului s-au deplasat o autospecială de intervenţie şi un echipaj SMURD, primarul localităţii şi şeful Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă. Din cauza diametrului foarte mic al gropii în care se afla copilul, niciun adult nu a putut să coboare şi să-l aducă la suprafaţă pe cel mic. Salvatorul copilului a fost un alt copil, în vârstă de 11 ani, care a avut curajul să coboare, cu capul în jos, legat cu o funie, şi să-l scoată din groapă pe băiatul de doi ani”, a anunţat vineri purtătorul de cuvânt al ISU Olt.

Copiii au fost monitorizaţi de paramedici şi nu au necesitat transportul la spital deoarece nu prezentau urme de traume.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Jandarm, condamnat cu suspendare pentru că a bătut un bărbat până i-a rupt splina. Din 9 polițiști prezenți, nimeni nu a văzut nimic
Capital.ro
A murit actrița din Superman. A fost una dintre cele mai mari și iubite actrițe. Ultima ei dorință
Playtech.ro
Ce riști dacă lucrezi ca PFA, dar ești tratat ca angajat. Situațiile care te pot costa bani
Adevarul
Fost agent CIA: „Vom înțelege răspunsul Iranului după doliul de 40 de zile de la martiriul lui Khamenei”
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj