Peste 100 de sesizări înregistrate de Primăria Capitalei în urma ploii torenţiale

Peste 100 de sesizări privind străzi, imobile, curţi inundate şi copaci căzuţi au fost înregistrate în urma ploii torenţiale de duminică, a declarat luni edilul general al Capitalei, Sorin Oprescu.
Iulian Tudor
05 mai 2014, 12:24
Peste 100 de sesizări înregistrate de Primăria Capitalei în urma ploii torenţiale

Primarul general al Capitalei a precizat la comandamentul convocat la Primăria Capitalei având în vedere avertizările emise de meteorologi că cele 107 de sesizări au fost transmise instituţiilor abilitate, fiind remediate până luni la ora 1.00. Printre zonele unde au fost acumulări masive de apă se numără Theodor Pallady, bulevardele Unirii, Mircea Vodă, străzile Râmnicu Sărat, Doamnei, Energeticienilor, Brezoianu, calea Vitan, a menţionat Oprescu.

Potrivit acestuia, s-au produs 51 de acumulări masive de apă în curţi şi subsoluri de imobile.

Primarul general a anunţat că de duminică după-amiază până luni dimineaţă s-a intervenit cu 65 de utilaje ale Apa Nova şi 124 de oameni în 138 de zone din Capitală (15 zone din sectorul 1, 18 din sectorul 2, 17 din sectorul 3, 33 din sectorul 4, 44 din sectorul 5 şi 11 din sectorul 6).

El a mai spus că s-au realizat în conexiune cu Administraţia Naţională Apele Române manevre de reducere a debitelor din cuva superioară a Dâmboviţei.

Poliţia Locală a acţionat cu zece echipaje pentru fluidizarea circulaţiei rutiere şi depistarea evenimentelor produse de vremea nefavorabilă, operatorii de salubritate fiind prezenţi cu 74 de utilaje şi 490 de operatori.

Edilul general a informat că Administraţia Străzilor a intervenit pentru remedierea semafoarelor afectate de ploaie în şase intersecţii din Capitală.

Sorin Oprescu a atras atenţia că municipalitatea rămâne în stare de aşteptare şi intervenţie imediată.

„La peste 25 de litri pe metru pătrat căderi de apă nu se poate face faţă, indiferent de ce conducte ar fi aşezate acolo. Sigur că desfundarea casetei a făcut să nu mai poată intra sub presiune. Mai există zone în Capitală în cadrul cantităţilor de 25, 30, 35 de litri unde se scurge apa mai greu, dar nu mai sunt perimetre inundabile în Bucureşti”, a adăugat Oprescu, potrivit Agerpres.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce diferență de vârstă este între Emma Răducanu și noul ei iubit. Bărbatul este mai mare
Capital.ro
Programul „Viața la țară” devine lege: sprijin pentru gospodării și turism rural
Playtech.ro
La ce vârstă își cumpără românii prima locuință. Clasamentul surprinzător al Europei
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
”Am fost pur și simplu un idiot!”. Legenda României regretă decizia luată în privința naționalei: ”Eram foarte impulsiv, foarte orgolios, am greșit”
MediaFlux
Lista completă a miniștrilor din Guvernul Veștea. Care sunt surprizele înainte de depunerea listei în Parlament (Surse)
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?