Capitala, fără locuri de veci în caz de dezastru

Capitala ar avea nevoie de 12.000 locuri de veci libere, dacă un dezastru de tipul unui cutremur major ar lovi cel mai mare oraş al ţării. Numai că în cimitirele primăriei abia dacă mai sunt 4.000 locuri libere. Iar astfel de noi amenajări în oraş nu se mai pot construi, aşa că singura soluţie este extinderea celor deja existente în marginea oraşului.
Romania TV
19 mai 2014, 15:18
Capitala, fără locuri de veci în caz de dezastru

În administrarea Primăriei generale sunt 15 cimitire. În 11 dintre ele nu se mai fac înmormântări pe locuri de veci noi.

Asa este si cazul Cimitirului Bellu din Capitala inaugurat la 1850. Aici oficial nu se mai fac înmormântări, decât pe locuri deja concesionate. Potrivit unei hotărâri de Consiliu General, în mod normal ar trebui să fie 12.000 locuri libere în cimitirele bucureştene. Acesta e un număr minim de locuri de veci în care s-ar putea asigura înhumarea victimelor în cazul unui dezastru. Numai că necesarul nu e nici pe departe acoperit.

Citeşte şi: Cimitirul Bellu, transformat cu 800.000 de euro în PUNCT TURISTIC

Potrivit România TV, din păcate, legea nu permite să fie amenajate cimitire noi în oraş. Singura soluţie este lărgirea celor deja aflate în administrare, dar amplasate în marginea Capitalei.

„Acţionăm pebntru realizarea a doua proiecte, extinderea a doua cimitire cu 18 mii mp cu aprox 3 mii locuri si cimitirul domnesti cu 7 mii locuri, 45 mii mp”, a declarat Ana Anton, şefa biroului de comunicare al Administraţie Cimitirelor.

Vezi: Lista actualizată a clădirilor din Bucureşti cu RISC RIDICAT DE PRĂBUŞIRE în caz de CUTREMUR

În acest context, din păcate înfloreşte specula cu locuri de veci. Un singur loc poate ajunge şi la 10.000 lei pe piaţa neagra. Pentru a preveni acest tip de speculă, Administraţia Cimitirelor ia în calcul înaintarea către consiliul general a unui proiect de hotarâre care să stipuleze că locurile de veci pot fi donate doar rudelor de gradul I.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Fiul lui Ion Alecsandrescu, interviu emoționant la 40 de ani de la triumful Stelei în Cupa Campionilor Europeni: „Are poza cu trofeul pe piatra de mormânt”
Capital.ro
Ilie Bolojan va fi din nou premier? Tudorel Toader a dat verdictul: E limpede răspunsul
Playtech.ro
Sunt obligați taximetriștii și șoferii de ridesharing să aibă scaun pentru copii în mașină? Ce prevede legea
Adevarul
Economistul care a prezis crizele trecute avertizează: Recesiunea este inevitabilă în 2026 și urmează o corecție majoră pe bursă
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiețel de trei ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână, în județul Bacău. Salvatorii nu au mai putut face nimic
iamsport.ro
Banciu, verdict dur despre cel mai puternic om al lumii: ”Este un psihopat!”
MediaFlux
Pace în Ucraina de la miezul nopții. Putin se pregătește să sărbătorească Ziua Victoriei
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi