Alimente expirate şi gândaci în bucătăria unui hotel de cinci stele din Braşov

Inspectorii Comisariatului Regional pentru Protecţia Consumatorului Braşov au găsit, luni, în urma unui control, la un hotel de cinci stele din centrul Braşovului, produse alimentare expirate şi alterate, dar şi gândaci în bucătăria hotelului.
Iulian Tudor
26 mai 2014, 15:28
Alimente expirate şi gândaci în bucătăria unui hotel de cinci stele din Braşov

Şeful Comisariatului Regional pentru Protecţia Consumatorilor Braşov, Sorin Susanu, a declarat că toate neregulile au fost găsite în bucătăria hotelului Aro Palace, care riscă să fie declasificat, potrivit Agerpres.

Lucrurile stau mult mai rău decât ar trebui să stea în bucătăria unui hotel de cinci stele. Produse alimentare şi materie primă expirate, unele din 20 mai, la altele nu era trecută data expirării. De asemenea, condimente expirate din anul 2012, pâine mucegăită, produse care în mod normal trebuiau refrigerate, dar au fost îngheţate pentru a nu se şti perioada în care acestea au expirat, bere şi sucuri expirate de două şi de şase luni, iar un gândac se plimba nestingherit pe masa de lucru în momentul controlului. Este inadmisibil aşa ceva„, a spus Claudiu Susanu.

El a mai spus că amenda poate ajunge până la 50.000 de lei şi chiar suspendarea activităţii în blocul alimentar până vor fi rezolvate toate problemele.

De la Centrul SPA al hotelului au fost prelevate probe din apa de la piscină pentru că există indicii că nu este în regulă modalitatea şi durata la care se schimbă apa.

Controalele vor continua şi în hotel pentru că în aripa veche a acestuia, clasificată la trei stele, mocheta este ruptă, există igrasie, grupurile sanitare nu sunt în perfectă stare.

Dacă lucrurile nu vor fi remediate, putem ajunge de declasificarea hotelului, pentru că este păcat să ne prezentăm în faţa turiştilor cu un hotel cu o clasificare superioară calităţii serviciilor oferite. Deocamdată nu am dat nicio amendă şi nu am dispus nicio altă măsură pentru că trebuie să-mi prezinte în zilele următoare o serie de documente şi apoi vom hotărî„, a precizat şeful Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Braşov.

În replică, reprezentantul companiei Aro Palace, Gabriel Florescu, a declarat că activitatea bucătăriei este monitorizată în permanenţă de structurile interne dar sunt monitorizaţi şi de alte instituţii ale statului ca Direcţia Sanitar Veterinară (DSV) sau Direcţia de Sănătate Publică Braşov (DSP).

Aceste instituţii nu au sesizat până acum aspecte grave cu privire la activitatea hotelului şi vin destul de des în control. Aşteptăm rezultatele analizelor pentru probele prelevate şi apoi vom lua şi noi propriile măsuri„, a spus Gabriel Florescu.

CITEŞTE ŞI: Alimente expirate de UN AN, în bucătăria unei pensiuni din Braşov

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Povestea salvării fetițelor de 4 și 5 ani dispărute la Târnăveni. Cine e Aurel, pădurarul care a coborât într-o zonă dificilă pentru a le aduce înapoi la familie: „Sunt mulți urși, nu știu cum au supraviețuit”
Capital.ro
Dosarul electronic de sănătate devine accesibil din vara anului 2026. Anunțul șefului CNAS
Playtech.ro
Se poate dezbate moştenirea după o casă cumpărată cu o chitanţă de mână? Explicaţia specialiştilor
Adevarul
Cum a schimbat războiul din Ucraina aspectul câinilor de pe front: secretul care-i ajută să nu declanșeze minele
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Schema lui Viktor Orban de a pompa bani în fotbalul românesc! ”8.000.000 de euro!”
MediaFlux
Anunț pentru toți pensionarii! Ce se întâmplă cu banii de pensii, de Paște
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj