Călin Popescu Tăriceanu, susţinut de liderul liberalilor europeni

Graham Watson speră ca în România să se creeze o adevărată forţă liberală, în jurul lui Tăriceanu, după ce PNL a trădat grupul ALDE şi s-a alăturat popularilor europeni, familia politică din care face parte şi Traian Băsescu.
Romania TV
27 mai 2014, 07:57
Călin Popescu Tăriceanu, susţinut de liderul liberalilor europeni

Graham Watson spune că are o mare admiraţie pentru fostul premier şi pentru realizările sociale şi economice din mandatul său. Din acest motiv, el crede că Tăriceanu va aduna în jurul lui oameni de valoare alături de care poate promova valorile liberalismului european.

Conducerea PNL a votat, luni, trecerea formaţiunii de la ALDE la PPE, validând astfel propunerea lansată, în cursul dimineţii, de către Crin Antonescu.

„BPN al PNL a decis cu majoritate de voturi, un vot împotrivă şi trei abţineri, ca PNL să se alăture PPE şi europarlamentarii noştri să facă parte din grupului PPE. Decizia va fi supusă atenţiei şi Delegaţiei Permanente”, a anunţat purtătorul de cuvânt al PNL, Cristina Pocora.

Crin Antonescu, preşedintele PNL, a declarat luni că, având în vedere rezultatele de la alegerile europarlamentare, el va propune ca eurodeputaţii liberali să adere la grupul Partidului Popular European (PPE), care s-a opus intrarii României în Schengen.

Liderii ALDE, despre DECIZIA NEFERICITĂ a lui Antonescu: Prin intrarea în PPE, PNL se ALĂTURĂ lui BĂSESCU

Orizontul politic care se deschide este stânga – dreapta.(…) În urma consultării şi cu mulţi colegi, la BPC voi propune ca europarlamentarii PNL să adere la PPE. Este o decizie pe care eu o voi propune şi care sper să fie adoptată – nu ne putem asuma riscul ca Comisia Europeană să fie condusă de un preşedinte socialist (…) există o compatibilitate doctrinară, de orientare strategică,”, a spus Antonescu.

‘Cine va avea mai multe mandate între PPE şi PES va desemna preşedintele Comisiei Europene. Opţiunea noastră este una foarte clară, pentru dreapta, pentru un preşedinte al Comisiei Europene din partea PPE’, a completat Crin Antonescu.

RĂSPUNSUL PPE la anunţul lui Antonescu privind trecerea PNL la POPULARI

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Anca Lungu, schimbare de look! Cum arată acum fosta prezentatoare TV: "Noua mea coafură"
Fanatik.ro
Pe ce loc e România în clasamentul coeficienților UEFA după FCSB – Bologna 1-2 și U Craiova – Noah 1-1. SuperLiga, tot în cădere
Capital.ro
Dezvăluire despre Gheorghe Dincă. Legătura cu un alt criminal celebru, închis tot în România. Totul s-a redus la bani
Playtech.ro
Copacii pe care nu ai voie să-i tai, chiar dacă sunt în curtea ta. Amenzile pot ajunge la 10.000 de lei
Adevarul
Cine este amanta propagandistului preferat al lui Putin. Câștigurile obținute din relația cu Vladimir Soloviov
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Care ar fi, de fapt, adevărul din spatele morții lui Tony și a Biankăi: „A fost ceva premeditat” Noi detalii ies la iveală
Cancan.ro
România, LOVITĂ de vortexul polar! Iarna 2025–2026, una dintre cele mai geroase din ultimii ani
iamsport.ro
Wow! Bernadette Szocs a explicat motivul pentru care nu vrea să-și facă un iubit
MediaFlux
Vârsta de pensionare peste 65 de ani. Ministrul Muncii, Florin Manole, anunță în ce condiții se va aplica
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi