Analiştii americani: Ponta şi Renzi, cei mai buni politicieni progresişti din Europa

Într-un articol publicat pe platforma americană de analize politice ThinkProgress.org, Matt Browne, Senior Fellor al Center for American Progress și fost director al organizației internaționale Policy Network, a oferit un punct de vedere laudativ la adresa succesului înregistrat în alegerile europarlamentare de către premierii Victor Ponta (România) și Matteo Renzi (Italia).
Romania TV
29 mai 2014, 06:17
Analiştii americani: Ponta şi Renzi, cei mai buni politicieni progresişti din Europa

Browne a subliniat că stânga europeană poate privi către cei doi lideri pentru a lua ca exemplu viziunea politică și modul în care pot fi construite structuri puternice de sorginte progresistă, care au capacitatea de a genera rezultate economice reale.

„Cele mai puternice rezultate au venit de la progresiștii moderni aflați în functie – premierul roman Victor Ponta și cel italian, Matteo Renzi. Ponta si Renzi sunt, în acelasi timp, și cei mai tineri prim-miniștri în functie. În Italia și în România, social-democrații au obținut scoruri fara precedent (n.n. la alegerile europarlamentare), iar cu atat mai impresionat este că au făcut-o aflându-se la guvernare”, consideră analistul american.

Matt Browne mai arată că România are, pentru începutul anului, cea mai mare creștere economică din Uniunea Europeană, iar Banca Mondială estimează un nivel pentru 2014 în jurul valorii de 3% creștere a PIB. De asemenea, Ponta și Renzi reprezintă modele pentru progresiștii din Europa, mai ales datorită abordării moderne de a face politică – cea bazată pe construcția de coaliții electorale de succes.

„Agendele economice ale premierilor Ponta si Renzi, combinate cu abordarea lor moderna în a face politică, le-a permis să construiasca noi coalitii electorale pe care generațiile anterioare de politicieni români și italieni nu le-au atins”, a declatar Browne.

Prim-ministrul a oferit o replică la această analiză, scriind pe contul său de pe o rețea socială că are încredere în viabilitatea proiectului progresist de stânga, care și-a dovedit meritele cel puțin în România și Italia.

„Alegerile pentru Parlamentul European au demonstrat că proiectul stângii europene progresiste este unul viabil, cel puțin în țări ca România sau Italia”, consideră Victor Ponta.

Totodată, șeful Guvernului a subliniat că valorizează cuvintele de încurajare venite din partea analistului Matt Browne de la Think Progress, iar oportunitatea de a construi în Uniunea Europeană o mare coaliție a noilor lideri progresiști poate fi răspunsul pentru lupta împotriva forțelor extremiste, populiste și anti-europene.

„Mă bucur să văd ca acest lucru este apreciat și peste Ocean, în SUA, de către analiști pe care îi respect foarte mult. Avem șansa de a construi, în UE, o largă coaliție a noilor lideri progresiști, care pot combate abordările populiste, anti-europene și retrograde” a scris premierul Ponta pe contul său de Facebook.

DailyBusiness
Cum arată interiorul casei construite de Adela Popescu și Radu Vâlcan la țară. Actrița, încântată de rezultat
Spynews
Veste de ultimă oră pentru Bianca Drăgușanu și Chef Foa! Ce fac magistrații din București
Bzi.ro
Lora a făcut senzație pe plajă, la 43 de ani! Costumul de baie minuscul și poziţiile provocatoare au atras multe priviri! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Răspunsul oficial al companiei chineze Temu la taxa de 25 de lei impusă de statul român. Cum vor ajunge coletele România
Capital.ro
A murit cea mai iubită actriță a țării. Ne-a părăsit mult prea devreme. Odihnește-te în pace!
Playtech.ro
Accident cumplit pe Valea Oltului: 7 persoane implicate, un copil de 3 ani a murit, iar 6 au ajuns la spital
Adevarul
Migrația, noul pariu electoral al AUR, după modelul partidelor suveraniste din Vest
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Noua ordine mondială. Ce acord pregăteşte Trump cu Putin
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Un tânăr de 20 de ani a murit într-un accident grav, în Botoșani. Alte cinci persoane au fost rănite și transportate la spital
Cancan.ro
Andi Moisescu a divorțat de Olivia Steer! A părăsit-o după 22 de ani
iamsport.ro
Mircea Lucescu a răbufnit: ”Piața e invadată de produse străine, noi ce mai avem?”
MediaFlux
Noi taxe în Pachetul 2 care va fi asumat de Guvern. Măsurile care îi afectează direct pe români
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Secretele ardeilor copti. Fiecare gospodina trebuie sa afle