PRIMA DECLARAŢIE a lui Victor Negrescu, înlocuitorul Ecaterinei Andronescu: Credeam că n-am nici o şansă

Victor Negrescu şi-a câştigat mandatul de europarlamentar al PSD pe ultima sută de metri după ce Ecaterina Andronescu, plasată pe locul 2 al listei PSD-UNPR-PC la alegerile din 25 mai, a decis să-şi continue activitatea în Senatul României. De-abia la patru zile după scrutin, Negrescu a aflat că va fi trimis la Bruxelles, deşi ocupa locul 17 pe lista acestei alianţe.
Filip Stan
30 mai 2014, 07:09
PRIMA DECLARAŢIE a lui Victor Negrescu, înlocuitorul Ecaterinei Andronescu: Credeam că n-am nici o şansă

Informaţia că voi prelua mandatul am primit-o în Comitetul Executiv Naţional al PSD de astăzi„, a declarat Negrescu pentru RomaniaTV.net.

Pentru tânărul pesedist – născut în 1985- surpriza a fost cu atât mai mare cu cât nici înainte de alegeri nu-şi făcea mari iluzii că ar putea prinde un mandat.

La începutul campaniei electorale credeam că nu am nici o şansă să ajung în Parlamentul European„, a spus Victor Negrescu.

Ecaterina Andronescu, RETRASĂ de pe lista europarlamentarilor PSD. Ponta: Mai sunt de dus bătălii mari în ţară

Deşi Victor Ponta a spus că Negrescu „se va îmbăta în seara asta” ca urmare a surprizei, proaspătul europarlamentar nu pare a avea înclinaţii de chefliu. „Chiar am râs cu premierul că eu nu consum alcool„, a comentat Victor Negrescu.

Acum este mai preocupat să demonstreze că-şi merită postul ţinînd seama că nu este cel mai tânăr europarlamentar român. „Am mult de tras să demonstrez că merit acest mandat, mai ales că nu ştiu să fi fost vreun politician din România care să fi ajuns atât de tânăr în Parlamentul European„, a afirmat Negrescu.

Pe de altă parte, pesedistul susţine că are deja câteva atuuri care-l recomandă pentru post. Astfel, el se ocupă de 7 ani de relaţia PSD cu PES prin intermediul organizaţiei PES Activists Romania, organism care în România are 7.000 de membri.

În campanie, am fost în 60 de localităţi din 20 de judeţe, unde am fost la întâlniri cu alegătorii mai degrabă decât la mitinguri„, a mai menţionat Victor Negrescu.

Ecaterina Andronescu, despre renunţarea la mandatul în PE: Rămân unde sunt mai utilă

DailyBusiness
Turişti înşelaţi într-o cunoscută staţiune din Italia. Taxa absurdă care apărea pe nota de plată
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Andra și-a sărbătorit ziua de naștere cu Poliția la ușă! Hărțuitorul ei a fost internat la Psihiatrie! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Bebe Mihu, soțul Mariei Dragomiroiu, șochează lumea artistică: taxă la concertele din piețe și la zilele comunelor
Capital.ro
Mașinile respinse automat la ITP. Ordin RAR, nu se acordă aviz la inspecție. 3 ani de închisoare dacă mergi așa pe șosele
Playtech.ro
Amendă de 4.000 de lei pentru depășirea vitezei legale în 2025. Diferența dintre drum național și drum european
Adevarul
Mihai Călin atacă dur naţionalismul: „Creştinismul nostru naţional e, de fapt, fascism”. Ce spune actorul despre Sergiu Nicolaescu
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Nu va fi grevă generală la începutul anului școlar, anunță un șef sindical
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
O tânără de 22 de ani a murit la scurt timp după efectuarea unui CT de rutină. Cum s-a produs tragedia
Cancan.ro
Numele lui Ilie Năstase, implicat în dosarele Epstein. Tenismenul face primele declaraţii despre cazul care a îngrozit Hollywood-ul: 'Au luat toate
iamsport.ro
Gigi Becali, acuzat de un personaj controversat că ar fi pariat împotriva FCSB: ”De asta a pierdut cu Slobozia, a trântit meciul! Știți câți bani a făcut?”
MediaFlux
Beneficii la pensie. Anunț de la Casa Națională de Pensii privind datele românilor
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!