Americanii susţin în proporţie zdrobitoare politica externă şi de securitate naţională a lui Obama

Alegătorii americani susţin, cu o majoritate zdrobitoare, politica externă şi de securitate naţională a preşedintelui Barack Obama, în special folosirea avioanelor fără pilot şi strategia sa în Afganistan, potrivit unui sondaj publicat miercuri.
Romania TV
09 feb. 2012, 07:28
Americanii susţin în proporţie zdrobitoare politica externă şi de securitate naţională a lui Obama

Obama, care a autorizat un raid al forţelor speciale americane ce a condus la moartea lui Osama ben Laden la 1 mai în Pakistan, inspiră mai multă încredere alegătorilor în privinţa acestor subiecte decât republicanul cel mai bine plasat pentru a-şi disputa Casa Alba peste nouă luni, Mitt Romney , arată un sondaj al Washington Post şi ABC.

Nu mai puţin de 83 de persoane intervievate afirmă că susţin folosirea de către Obama a avioanelor fără pilot împotriva suspecţilor de terorism, o metodă ilegală în opinia unor grupuri pentru apărarea drepturilor omului.

Obama a recunoscut pentru prima dată la 30 ianuarie existenţa unui astfel de program împotriva Al-Qaida în Pakistan, care a provocat între 1.717 şi 2.680 de morţi în ultimii opt ani, potrivit „New America Foundation”, un grup de reflecţie din Washington.

În acelaşi timp, 78 la sută dintre americanii chestionaţi afirmă că aprobă strategia de retragere din Afganistan adoptată de Obama şi criticată de republicani, în special de Romney.

În timp ce republicanii au încercat la precedentele alegeri prezidenţiale să profite de ascendentul asupra democraţilor acuzându-i de slăbiciune în materie de securitate, 56 la sută dintre persoanele chestionate susţin că au încredere în Obama pentru a lupta împotriva terorismului şi numai 36 la sută îşi declară încrederea în Romney.

În acelaşi timp, 56 la sută dintre respondenţi susţin politica externă a lui Obama, iar 37 la sută au încredere în fostul guvernator de Massachusetts.

Cota de încredere generală a lui Obama, potrivit acestui sondaj, a crescut la 50 la sută, un nivel record în ultimul an, la care a contribuit şi scăderea recentă a ratei şomajului. Dacă alegerile prezidenţiale ar avea loc astăzi, preşedintele în exerciţiu ar obţine 51 la sută din voturi, iar Romney 45 la sută.

DailyBusiness
Ryanair, bonusuri pentru angajații care depistează bagajele de mână neconforme. 2,5 euro pentru fiecare troler supradimensionat
Spynews
Motivul pentru care Claudia Pătrășcanu a dat-o iar în judecată pe Bianca Drăgușanu! Informații și declarații exclusive despre noul proces
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Kostantinos Passaris, criminalul care a terorizat Europa, a dat România în judecată. Statul îi plătește și taxa de timbru
Capital.ro
Elena Udrea, din nou cea mai fericită. Se poate citi iubirea direct pe chipul ei. Totul e filmat (FOTO)
Playtech.ro
Impozitul pe locuințe va crește cu 70% din 2026. Premierul Ilie Bolojan, avertisment pentru primari
Adevarul
De ce avem farmacii la fiecare colț de stradă? România, pacientul anxios cu geanta plină de pastile
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
BREAKING NEWS Incendiu puternic în centrul Bucureștiului! Arde un cunoscut restaurant
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Aflat la un restaurant din Sibiu, David Popovici i-a șocat pe cei care se aflau în preajma lui. Cum s-a comportat
MediaFlux
După o zi de lucru, președintele Nicușor Dan a plecat din nou în vacanță. Cu familia, la vila de protocol de la Neptun
stirilekanald.ro
„S-a pus în mijlocul căii ferate și făcea cruce” Denisa a murit lovită de tren, în timp ce vorbea cu iubitul la telefon! Declarațiile șocante ale martorilor despre fata de 15 ani
Cine este Andrei, polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului nepalez. Ce pedeapsă a primit agresorul