Premieră la Spitalul Bagdasar: Un bărbat diagnosticat cu boala Moya Moya a fost operat cu succes

O operaţie a fost efectuată în premieră la Spitalul Bagdasar-Arseni din Capitală. Un bărbat de 36 de ani, diagnosticat cu o boală extrem de rară, a primit o şansă la o viaţă normală. Din cauza afecţiunii, bărbatul risca să rămână paralizat, potrivit România TV. 
Romania TV
04 iun. 2014, 14:42
Premieră la Spitalul Bagdasar: Un bărbat diagnosticat cu boala Moya Moya a fost operat cu succes

Florin a fost diagnosticat cu Moya-Moya, o afecţiune congenitală extrem de rară în ţara noastră. El a fost operat la Spitalul Bagdasar-Arseni din Capitală. Bărbatul este primul pacient din România care este supus unei astfel de operaţii.

Din cauza acestei bolii, Florin avea amorţeli ale braţului şi piciorului stâng.

Singura şansă ca să nu rămână paralizat era operaţia. O intervenţie pe care medicii de la Spitalul Bagdasar-Arseni din Capitală au efectuat-o în premieră. Mai precis, aceştia i-au cusut două artere din craniu.

Acum dorinţa cea mai mare a lui Florin este să ajungă acasă şi să-şi strângă fetiţa de 5 ani în braţe.