Care sunt vinurile câştigătoare la International Wine Contest Bucharest 2014

International Wine Contest Bucharest 2014 (IWCB) a premiat, pe 3 iunie, cele mai bune vinuri si distilate de origine viti-vinicola din cele 712 probe care au intrat in competitia desfasurata in perioada 22-25 mai, la Biblioteca Nationala a Romaniei.
Romania TV
05 iun. 2014, 12:12
Care sunt vinurile câştigătoare la International Wine Contest Bucharest 2014

Anul acesta, in competitia IWCB (www.iwcb.ro) au intrat 19 tari, iar probele inscrise au provenit de la 56 producatori romani, 59 producatori straini si 9 importatori care au inscris probe de la alti 55 producatori straini.

Asadar, au fost inscrise probe de la 170 producatori: 33% producatori romani si 67% producatori straini, a caror jurizare a fost facuta pe tablete, pentru a asigura o securitate cat mai ridicata a procesului de acordare a medaliilor.

Comisiile de jurizare au fost constituite din 12 jurati straini si 9 jurati romani. Cei 12 jurati straini provin din tari ca Franta, Italia, Germania, Elvetia, Statele Unite, Columbia, Bulgaria, Moldova, dar si din tari reprezentate pentru prima data in juriu: Hong Kong, Polonia, Croatia, Slovacia. Medaliile acordate sunt repere importante pentru profesionisti si pentru iubitorii vinului. Ierarhia creata de IWCB reprezinta baza pentru selectiile restaurantelor, pentru listarile magazinelor specializa, pentru pasionatii de vinuri.

Topul tarilor dupa numarul de probe inscrise in concurs este urmatorul:

– Romania – 395 probe, dintre care 30% medaliate
– Moldova – 110 probe, dintre care 34% medaliate
– Italia – 68  probe, dintre care 24% medaliate
– Franta – 38  probe, dintre care 42% medaliate
– Portugalia – 23  probe, dintre care 30% medaliate
– Bulgaria – 15  probe, dintre care 47% medaliate

Nivelul excelent al concursului a facut ca un vin rosu si un vinars de 28 de ani din Romania sa isi adjudece cea mai pretioasa distinctie, Marea Medalie de Aur:

– LacertA Cuvee IX – Cabernet Sauvignon, Merlot, Feteasca Neagra, Syrah 2011, al producatorului Fine Wine
– JAD – vinars de 28 ani, al producatorului VINCON VRANCEA

Cele 225 medalii acordate au fost repartizate astfel:

– 2 Marea Medalie de Aur – 1%
– 76 Medalia de Aur – 34% din total medalii si 11 % din total probe de vin inscrise
– 147 Medalia de Argint – 65% din total medalii si 20% din total probe de vin inscrise

Concursul International de Vinuri Bucuresti, ajuns anul acesta la cea de-a XI-a editie, devine unul dintre cele mai importante concursuri ale Europei Centrale si de Est.

Lista vinurilor premiate la International Wine Contest Bucharest, pentru fiecare editie, o gasiti pe site-ul oficiasl al concursului: www.iwcb.ro.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Prima plecare de la U Craiova, după 1-5 cu Dinamo! Oltenii îi caută înlocuitor. Exclusiv
Capital.ro
România, în fața unei posibile crize a carburanților. Dumitru Chisăliță avertizează. Ce se poate întâmpla cu motorina în următoarele săptămâni
Playtech.ro
Cele mai populare prenume din România. Numele care se află în top de zeci de ani
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Fostul mare mijlocaș al Stelei a refuzat-o de două ori pe Dinamo: ”A venit Mircea Lucescu să mă convingă”
MediaFlux
A treia dronă rusească doborâtă de MApN după ce a intrat pe teritoriul României. Președintele Nicușor Dan, anunț de ultim moment
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România