Prietenul şi aliatul politic al lui Silvio Berlusconi, din AVION, în ÎNCHISOARE

Vechiul prieten şi aliat politic al lui Silvio Berlusconi a fost extrădat vineri din Liban şi dus direct la închisoare. Marcello Dell'Utri, fost deputat, senator şi parlamentar european, a fugit la Beirut acum două luni.
Romania TV
13 iun. 2014, 14:00
Prietenul şi aliatul politic al lui Silvio Berlusconi, din AVION, în ÎNCHISOARE

Marcello Dell’Utri, de 72 de ani, a sosit la Roma cu o cursă Alitalia. La bordul avionului, fostul senator nu a scăpat de curiozitatea jurnaliştilor, fapt care a scos din sărite personalul navigant.

Sicilianul a fost condamnat la şapte ani de închisoare pentru că a acţionat ca intermediar între mafie şi elita de afaceri din Milano, inclusiv companiile lui Berlusconi, în perioada 1974-1992, potrivit România TV.

Fost premier, de patru ori, Berlusconi, de 77 de ani a scăpat ca prin minune de dosarul lui dell’Utri, început în 1997. În schimb, Il Cavaliere a fost exclus din Senat şi condamnat pentru evaziune fiscală, el ispăşind acum pedeapsa cu muncă în folosul comunităţii. Deşi influenţa sa a scăzut din cauza problemelor cu justiţia, Berlusconi rămâne liderul partidului său, Forza Italia, din opoziţie,şi rămâne figura dominantă a dreptei politice din Italia.

Citeşte şi Dan Diaconescu vrea să-l facă pe Silvio Berlusconi premier în România VIDEO

Berlusconi şi Dell’Utri sunt prieteni de pe vremea când frecventau cursurile Universităţii din Milano, la începutul anilor ’60. Ei au avut probleme cu justiţia în cea mai mare parte a carierei lor politice. Amândoi i-au acuzat pe magistraţi că-i persecută din motive politice.

Dell’Utri a condus o companie de publicitate pentru imperiul media al lui Berlusconi din 1984 până în 1995, Mai târziu, i-a devenit consilier apropiat după ce Berlusconi a intrat în politică în urmă cu două decenii. Sicilianul l-a ajutat pe bunul său prieten să pună bazele partidului Forza Italia. Marcello Dell’Utri a fost ales în Parlamentul Italiei de trei ori din partea partidului lui Berlusconi şi a îndeplinit un mandat de deputat în Parlamentul European.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Risc de pandemie de hantavirus? Medicii explică de ce nu trebuie să ne facem griji. „Astea sunt principiile în epidemiologie”
Capital.ro
România, în criză economică. Sorin Grindeanu critică politica financiară a Guvernului: Acesta este adevărul crud și dur despre Ilie Bolojan
Playtech.ro
Ce îi face pe clienți să cumpere mai mult din supermarketuri. Strategia retailerilor după ce un magazin a fost urmărit timp de trei luni
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Răsturnare de situație la Kremlin! Vladimir Putin, dispus să negocieze cu UE. Care este condiția Rusiei
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi