Adina Vălean, propusă pentru vicepreşedinţia Parlamentului European de către delegaţia română în PPE

Europarlamentarul PDL Marian Jean Marinescu, vicepreşedinte al Grupului PPE din Parlamentul European, a declarat, duminică, la Craiova, că speră ca în două săptămâni europarlamentarul PNL Adina Vălean să fie vicepreşedinte al Parlamentului European, informează Agerpres.
Romania TV
15 iun. 2014, 16:52
Adina Vălean, propusă pentru vicepreşedinţia Parlamentului European de către delegaţia română în PPE

Marian Jean Marinescu a declarat că Vălean va fi propunerea Delegaţiei României în PPE pentru un post de vicepreşedinte al PE.

„În acest moment se desfăşoară procedura de alegere a vicepreşedinţilor Parlamentului European, iar Delegaţia României în PPE o va propune pe Adina Vălean, care are şanse să câştige. Apoi trebuie să facem toate diligenţele necesare aşa cum am făcut şi pentru mine când am candidat pentru funcţia de vicepreşedinte al Grupului PPE. Sper să reuşesc să conving cât mai mulţi colegi că merită să fie votată”, a declarat Marinescu.

Europarlamentarul PNL Adina Vălean a declarat, pe 3 iunie, că în grupul ALDE ar fi avut prima opţiune pentru vicepreşedinţia Parlamentului European.

„Ideea că eu aş fi mers la PPE pentru funcţii în Parlamentul European este un non-sens. Dimpotrivă, în grupul ALDE aş fi avut prima opţiune pentru vice-preşedinţia Parlamentului European sau pentru orice alte poziţii pe care statutul meu le-ar fi garantat. Cei care cred că funcţiile înseamnă vreun cent în plus sau vreun avantaj material gândesc după tiparele politicii din România”, se arată într-un comunicat de presă.

Potrivit acesteia, în Parlamentul European orice funcţie este prestigioasă, dar implică doar mai multă muncă şi se câştigă cu sprijinul şi încrederea colegilor.

 

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
”Dacă are asta de la Claudiu Niculescu, se nenorocește”. Diana Munteanu, avertizată de Dan Alexa în legătură cu fiul ei fotbalist
Capital.ro
IGSU lansează un avertisment pentru părinți. Greșeala care poate deveni fatală în zilele caniculare
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Victor Ponta, primul nume de premier propus la Palatul Cotroceni. Ce răspunde fostul prim-ministru
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?