SATUL CU BARIERE. Şoferii maşinilor de mare tonaj, obligaţi să plătească taxă VIDEO

Primăria dintr-o localitate din Iaşi a împânzit loclitatea cu bariere, obigându-i pe pe şoferii cu maşini de mare tonaj să plătească pentru bunăstarea comunei o taxă. Dacă vor să circule pe anumite porţiuni de şosea, conducătorii auto trebuie să scoată din buzunare 30 de lei.
Romania TV
28 iun. 2014, 15:45
SATUL CU BARIERE. Şoferii maşinilor de mare tonaj, obligaţi să plătească taxă VIDEO

Decizia a fost luată de primarul din Ciurea. Sătul să tot repare drumul şi să-i audă pe oameni cum se plâng că le crapă pereţii caselor, a decis să bună bariere, informează România TV.

Oamenii din sat spun că este o idee bună. Cu acordul poliţiei şi al consiliului local, primarul a instalat nu mai puţin de 12 bariere pe mai multe porţiuni de drum din sat.

„Având în vedere ca se construieste foarte mult, sunt investitori care fac case, traficul cu maşini grele care cară cărămidă, betoane, pompe e destul de intensşi pentru a-mi proteja lucrările a fost necesar. 30 de lei nu e puţin, nu este nici mult. Când se eliberează chitanţa de poliţia locală i se trece numele celui care beneficiază de materialele de constructii. Sunt zile când s-au înregistrat 10-12 ridicări de barieră pentru camioane„, a declarat Constantin Lupu, primarul comunei Ciurea.

Primarul susţine însă că taxa de 30 de lei va fi scoasă. Asta însă abia peste cinci ani cand ies din garanţie lucrările de reabilitare la drumurile din sat.

DailyBusiness
Ce meniu a cerut Jennifer Lopez la hotelul unde a fost cazată în București
Spynews
Ce se întâmplă cu Ion Iliescu pe patul de spital! Medicii au făcut un anunț de ultim moment
Bzi.ro
Felix Baumgartner, dovada supremă de iubire! Ce i-a lăsat moștenire Mihaelei Rădulescu
Fanatik.ro
Cât de bun antreprenor este ministrul PSD, care se laudă că a lucrat la multinațională. Firmele sale, pierderi de zeci de milioane
Capital.ro
TAXĂ pentru proprietarii de clădiri și mașini. Se plătește impozit special. Statul a dat termen până la 30 septembrie
Playtech.ro
Obiectele puse de Mihaela Rădulescu la căpătâiul lui Felix Baumgartner. A vrut ca lumea să nu uite curajul paraşutistului. Cine nu a venit la priveghi
Adevarul
Paradox fiscal cu trei zile înainte de aplicarea cotelor majorate de TVA: poți cumpăra ingredientele cu cota de 21% și vinde produsul finit cu cota de 11%
wowbiz.ro
Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”
Evz.ro
Convocarea proprietarilor de la bloc, modificată. Schimbarea are și sancțiuni
Prosport.ro
Ce și-a făcut Simona Halep pentru a fi o femeie mai atrăgătoare
kanald.ro
O ambarcațiune cu 13 turiști s-a răsturnat în Delta Dunării! Patru persoane sunt resuscitate, ce se întâmplă cu restul pasagerilor
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Mihaela Rădulescu s-a îmbrăcat în alb la înmormântarea lui Felix Baumgartner. Are o semnificație aparte!
Capital.ro
Bancnota de care trebuie să te ferești! Este cea mai falsificată în 2025
StirileBZI
Noi tăieri pentru bugetari! Indemnizația de hrană se reduce semnificativ. Cine pierde cel mai mult?
stirilekanald.ro
Medicul Sînziana Lovin, găsită moartă în casă de fiica sa de 19 ani! Dezvăluiri de ultimă oră
Programul Rabla, suspendat timp de doi ani. Fondurile vor fi redirecționate către proiecte din PNRR