Un bărbat a renunţat la haină pentru un câine. Altul, dat afară de copii

Poliţiştii locali din Bucureşti au salvat, în două săptămâni, 127 de persoane în situaţie critică din cauza gerului, unul dintre cele mai dificile cazuri fiind cel al unui bărbat găsit pe o bancă, îmbrăcat sumar, la -17 grade, acesta lăsându-şi haina pe bancă pentru a-i ţine cald unui câine.
Romania TV
12 feb. 2012, 14:23
Un bărbat a renunţat la haină pentru un câine. Altul, dat afară de copii

Poliţia Locală a Municipiului Bucureşti a avut ca misiune prioritară salvarea persoanelor fără adăpost care riscau să degere în stradă. La temperaturi şi de minus 20 de grade, patrulele PLMB au reuşit să-i strângă pe mulţi dintre cei care se chinuiau să supravieţuiască prin canale, scări de bloc sau parcuri. Astfel, în cele aproximativ două săptămâni de la debutul misiunii speciale, patrulele din cadrul Serviciului Intervenţii şi Serviciului de Ordine Publică ale PLMB au ajutat 127 de oameni.

Toate aceste persoane au fost luate de pe stradă şi transportate la centrele de asistenţă socială ale Primăriei Capitalei, unde au primit hrană şi adăpost, relatează Mediafax.

Unul dintre cele mai dificile cazuri cu care s-au confruntat echipajele PLMB a fost cel al unui bărbat de 59 de ani, găsit în zona Parcului Moghioroş, din Sectorul 6, după ce îşi petrecuse ultimele nopţi pe o bancă, la minus 17 grade.

Bărbatul se afla în şoc hipotermic şi avea mâinile şi picioarele degerate, el având adidaşi şi câteva zdrenţe.

Când a fost găsit de poliţiştii locali, bărbatul nu mişca deloc. Poliţiştii locali i-au acordat primul ajutor, după care au solicitat sprijinul Serviciului de Ambulanţă al Municipiului Bucureşti care a preluat cazul.

Înainte de a fi transportat către adăpost, R.S. a cerut ca haina sa să fie lăsată pe banca unde fusese găsit pentru a-i ţine de cald Emei, un câine care îi ţinea companie de mai mulţi ani„, potrivit sursei citate.

În prezent, bărbatul se află la unul din centrele de asistenţă socială din Capitală, acolo unde a primit tratament şi hrană. Câinele – pentru care omul străzii şi-a lăsat haina în urmă – a fost, la rândul său, recuperat de poliţiştii locali.

Alte cazuri speciale au fost cele ale unui tânăr de 19 ani găsit îmbrăcat doar in bluză de trening la -13 grade, al unui bărbat de 33 de ani, dat afară din casă de copiii săi şi al unor minori, printre care unul de 14 ani din Baia de Aramă, fugit de acasă.

Tânărul şi bărbatul de 33 de ani au fost transportaţi la Complexul integrat de servicii sociale pentru adulţi Sfântul Ioan. Minorul a fost dus la Centrul social Pinocchio, iar familia a fost anunţată pentru a-l recupera.

Poliţia Locală a Municipiului Bucureşti continuă, alături de Direcţia Generală de Asistenţă Socială a Municipiului Bucureşti, programul de adăpostire a persoanelor fără adăpost în centrele sociale.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Contract de milioane din PNRR, pierdut prostește de o firmă de stat. Amenda dată de Curtea de Conturi: 2.500 lei
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
De ce se colindă în Ajunul Crăciunului și ce simbolizează colindele vechi românești
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend