Reuters: Băsescu, un preşedinte acuzat de injurii rasiste şi nepotism

Agenţia internaţională de ştiri Reuters a publicat, la începutul săptămânii, profilul preşedintelui Traian Băsescu. Caracterizarea făcută de junaliştii străini abundă în detalii "picante", iar tonul predominant este unul ironic şi incisiv.
Romania TV
14 feb. 2012, 15:34
Reuters: Băsescu, un preşedinte acuzat de injurii rasiste şi nepotism

Profilul realizat de Reuters preşedintelui Traian Băsescu:

– Al treilea preşedinte de la sfârşitul comunismului în 1989, îndrăzneţul fost căpitan de navă a primit laude pentru lupta împotriva corupţiei şi pentru că a pregătit aderarea României la UE în 2007. Dar stilul său abraziv şi acuzaţiile conform cărora şi-ar fi depăşit atribuţiile i-au adus o suspendare în 2007, înainte ca românii să refuze demiterea sa în cadrul unui referendum.

– Căpitan de nave comerciale, el s-a înscris de nevoie în Partidul Comunist sub regimul ceauşist şi şi-a câştigat faima de tânăr, la 32 de ani, preluând comanda celei mai mari nave din România.

– Ca ministru al Transporturilor în anii 90, el a fost deschizător de drumuri în privatizarea florei mari, dar ruginite, a României.

– Ales cu o largă majoritate primar al Bucureştiului în 2000, acesta a avut ca simbol de campanie un ardei roşu, specific bucătăriei locale dar şi un avertisment cu privire la „iuţimea” sa. Printre acţiunile sale controversate ca primar s-au numărat şi dărâmarea chioşcurilor de pe străzi şi tentativa de a scăpa de câinii comunitari. Acest lucru a atras mânia activiştilor pentru drepturile animalelor, inclusiv a lui Brigitte Bardot.

– Jurând să reformeze clasa politică, Băsescu i-a urmat preşedintelui veteran Ion Iliescu, fost comunist, în 2004. Cinci ani mai târziu a fost reales la limită cu un mesaj de dreapta, devansându-l pe Mircea Geoană.

– A deschis arhivele Securităţii în 2005 şi a fost şters în anul următor de pe lista colaboratorilor poliţiei secrete.

– A văzut prăbuşirea a trei guverne, cel mai recent în februarie 2012, când prim-ministrul Emil Boc a demisionat după protestele împotriva măsurilor de asuteritate aprobate de FMI. Şi problemele economice i-au afectat popularitatea lui Băsescu.

– Nici acuzaţiile cu privire la injuriile rasiste şi nepotism – fiica sa, amatoare de cluburi, a ajuns rapid din politica românească în Parlamentul European – nu l-au ajutat prea tare.

– Cu alegeri parlametare ce vor avea loc în noiembrie şi sondaje care prezic victoria opoziţiei de stânga, Băsescu l-a înlocuit pe Boc cu fostul şef al spionilor Mihai Răzvan Ungureanu şi pare pornit să sporească şansele electorale ale PDL-ului.

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
Cauzele dezastrului de la FCSB! Ce se întâmplă, de fapt, cu echipa campioanei. Mitică Dragomir, dezvăluiri în premieră
Capital.ro
România trece la ora de iarnă. Se dă ceasul cu o oră înapoi. Ora 4:00 va deveni ora 3:00
Playtech.ro
Cât costă un detector de gaze? Suma este mică pentru cât de mult ajută
Adevarul
Un bloc a luat foc după ce o locatară a încercat să ardă un gândac cu o brichetă și un spray. O mamă a murit în timp ce încerca să-și salveze copilul
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Doru Octavian Dumitru a ajuns în stare gravă la spital! Actorului i s-a făcut rău înaintea unui spectacol
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
”Sinucidere fotbalistică!”. Radu Naum, ȘOCAT de ce se întâmplă la echipa din SuperLiga
MediaFlux
Decizie privind creșterea de taxe și impozite. Consilierul premierului Bolojan pune presiune pe ANAF
stirilekanald.ro
Vladimir Putin, sfătuit să nu meargă la Budapesta. "Ar putea fi asasinat"
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi