AVION PRĂBUŞIT în Ucraina: Suspiciuni cu privire la provenienţa rachetei

AVION PRĂBUŞIT în Ucraina: Presa internațională pare convinsă că avionul a fost lovit de o rachetă, neștiindu-se deocamdată cine a lansat-o. Culoarul de zbor folosit fusese declarat sigur de către Asociația Internațională a Transportului Aerian, amintește Le Monde, care citează oficiali de la Kuala Lumpur care declară că”spațiul aerian traversat de avion nu era supus nici unei restricții”.
Alina Costache
18 iul. 2014, 07:52
AVION PRĂBUŞIT în Ucraina: Suspiciuni cu privire la provenienţa rachetei

Responsabilitatea lansării rachetei rămâne să fie stabilită, mai scrie Le Monde, care îl citează pe președintele rus Vladimir Putin cu declarația că ”Ucraina este responsabilă de această teribilă tragedie, care nu ar fi avut loc dacă în țară ar fi domnit pacea și dacă operațiunile militare nu ar fi fost reluate”. Le Monde scrie și că, de partea sa, Ucraina acuză Rusia și rebelii proruși că ar fi vinovații în acest caz.

”Avionul a explodat deasupra Ucrainei lovit de o rachetă” (The New York Times)

Indiferent de cauză, știrile despre prăbușirea avionului în estul Ucrainei, lucru care a îndoliat cel puțin nouă țări, duc insurgența prorusă într-o nouă criză internațională. The New York Times amintește că, numai cu o zi înainte de prăbușirea avionului, Statele Unite impuseseră noi sancțiuni Rusiei din cauza sprijinului pe care îl acordă rebelilor separatiști din estul Ucrainei, situație care a redus la cel mai scăzut nivel din ultimii ani relațiile Est – Vest.

Ziarul scrie că premierul malaysian a discutat cu liderii din Ucraina și Olanda, care au promis cooperare totală, dar și cu președintele Statelor Unite, și îl citează cu declarația ”amândoi am căzut de acord că ancheta nu trebuie împiedicată în nici un fel”. Această propoziție scoate în evidență, mai scrie The New York Times, temerile că probele de la locul prăbușirii avionului ar putea fi falsificate sau chiar distruse, ținând cont de faptul că tragedia s-a produs într-o zonă controlată de separatiștii pro-Kremlin.

”Se pare că avionul Boeing 777 al companiei Malaysia Airlines a fost lovit de militarii ucrainieni” (Pravda)

Acceptând ipoteza doborârii avionului cu o rachetă, ediția în limba engleză a cotidianului moscovit Pravda are și explicații pentru această acuzație: ”La 15 iulie, în regiunea Donețk a fost instalată o baterie de rachete de tip Buk. Raza de acțiune a acestor rachete este de 43 de kilometri. Avionul zbura la o altitudine de 10,6 kilometri. Reprezentanții republicii separatiste spun că milițiile lor nu au astfel de arme, cu care să poată lansa un astfel de atac”, mai scrie cotidianul moscovit.

Pravda citează experți militari din Rusia care au declarat că un avion care zboară la o înălțime de 10.000 de metri poate fi distrus numai cu rachete sol – aer de tipul S-300 sau Buk.

Pravda le acordă credit liderilor rebelilor din estul Ucrainei, care susțin că nu au astfel de armament, și preia o declarație a șefului auto-proclamatei ”Republici a Donețkului” care nu exlude varianta că avionul companiei Malaysia Airlines a fost doborât de armata ucrainiană.

”Nu a fost primit nici un avertisment sau apel de pericol de la echipajul avionului prăbușit” (The Star)

De la Kuala Lumpur, cotidianul THE STAR îl citează pe premierul malaezian cu această afirmație. Premierul Datuk Seri Najib spune că autoritățile ucrainiene cred că aeronava a fost doborâtă în zbor, dar Malaezia nu poate în acest moment să verifice această ipoteză. ”Dacă se va dovedi că avionul a fost lovit de o rachetă, atunci cei vinovați de acest lucru trebuie aduși în fața justiției”, a spus oficialul de la Kuala Lumpur.

El a mai declarat că a vorbit cu președintele Ucrainei, Petro Poroșenko, care a cerut la rândul său o anchetă amplă și amănunțită, amintind însă de dificultatea de a realiza investigația într-o zonă controlată de rebelii proruși.

Acordând spații la fel de ample ca toate celelalte ziare acestei tragedii, de la Paris Le Figaro scrie și despre lansarea ofensivei terestre a armatei israeliene în Fâșia Gaza.

”Desfășurarea de trupe pe teren urmărește distrugerea tunelurilor militanților palestinieni ai Hamas” (Le Figaro)

După mai multe zile de ezitare, guvernul israelian a dat undă verde unei operațiuni terestre în Fâșia Gaza. Importante forțe de infanterie, blindate și unități de artilerie, alături de unități de elită ale armatei au pătruns în mai multe zone, după zece zile de lovituri aeriene care au făcut mai mult de 240 de victime printre palestinieni, scrie Le Figaro.

Până la lansarea ofensivei terestre, Fâșia Gaza fusese lovită doar de aviația și marina israeliană, fără însă să reușească să pună capăt tirurilor de rachete spre Israel.

Obiectivul ofensivei de acum este să îi lovească și mai puternic pe militanții islamiști ai Hamas, explică Le Figaro, care îl citează pe premierul israelian Benyamin Netanyahu cu declarația că ”trebuie distruse cu prioritate tunelurile teroriste care permit infiltrarea de comandouri în Israel”.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Descoperirea pe care o așteptau toți cei care au panouri solare. Crește puterea de producție și se dublează durata de viață
Capital.ro
Veste imensă pentru Elena Udrea. Decizie de ultimă oră a Curții de Apel Ploiești
Playsport.ro
Locul preferat de mulți români pentru vacanțe, invadat de șerpi de aproape 2 metri. Turiștii speriați și-au...
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Sfârșit tragic pentru o tânără însărcinată, în vârstă de 22 de ani! Iubitul a ucis-o cu mai multe lovituri de topor atunci când a aflat că vrea să se despartă de el! Scenele șocante au avut loc sub privirile îngrozite ale copiilor
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Klaus Iohannis, interzis în București. E mai rău decât Băsescu
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cutremur cu magnitudinea de 6,1 în Peru! O persoană a decedat și alte zeci au fost rănite
Cancan.ro
‘Am putea fi în pragul unui nou război mondial’ – Anunțul care trimite o undă de TEROARE, la nivel global
Capital.ro
Cel mai îndrăgit actor a murit fulgerător. A fost și va rămâne o stea strălucitoare. Drum lin!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Horoscop Alina Bădic pentru săptămâna 15 – 21 iunie: „Urmează o săptămână de mare forță, cu transformări radicale”
MediaFlux
Pensionarii care nu-și primesc banii. Casa de Pensii recunoaște: „Softul nu funcționează complet”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!