Fenomenele meteo extreme au provocat pagube de 10 – 20 milioane de euro pentru Electrica

Compania Electrica SA a suferit pagube cuprinse între 10 şi 20 milioane euro în urma fenomenelor meteorologice extreme din ultimele zile, a declarat, marţi, într-un briefing de presă, directorul general al societăţii, Ioan Folescu.
Romania TV
14 feb. 2012, 18:22
Fenomenele meteo extreme au provocat pagube de 10 - 20 milioane de euro pentru Electrica

Potrivit sursei citate, avarii de o asemenea amploare au loc numai odată la câteva zeci de ani.

În total 200 de stâlpi de beton au fost rupţi, jumătate dintre aceştia fiind deja înlocuiţi.

Reparaţiile în privinţa deranjamentelor comune urmau să fie finalizate miercuri seară, însă, în acest moment, cel mai optimist termen este joi iar cel pesimist – sâmbătă, a precizat Ioan Folescu.

Potrivit acestuia, au mai rămas de remediat „situaţiile cele mai grele”, respectiv stâlpii şi liniile rupte aflate în câmp deschis cu zăpadă multă sau în pădure.

Pe de altă parte, directorul general al Electrica a arătat că în zona Buzău reprezentanţii companiei s-au confruntat şi cu tentativele de dezasamblare, de către „echipe de rromi”, a stâlpilor de metal pentru 110 kV, căzuţi la pământ. În alte zone, unde stâlpi căzuţi, rupţi de viscol, erau la pământ, proprietarii terenurilor au interzis accesul iar reprezentanţii Electrica au trebuit să negocieze.

În prezent, 60 de echipe lucrează pentru remedierea avariilor.

Directorul general al Electrica SA a prezentat şi situaţia alimentării cu energie electrică şi măsurile luate în actualele condiţii meteorologice. Astfel, un număr de 8.300 de consumatori din care 4.500 în zona deservită de Electrica SA şi alţi 3.800 în cele deservite de operatorii privaţi (Enel, CES şi Eon) nu beneficiau de alimentarea cu energie electrică din cauza avariilor provocate de condiţiile meteo extreme.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
S-a întâlnit cu Dan Petrescu și a rămas uimit de cum arată antrenorul după problemele medicale avute: „Vă spun foarte sincer”
Capital.ro
Dezvăluire despre Traian Băsescu. Ion Cristoiu a spus tot. Ordinul dat de fostul președinte: S-a pus la cale operațiunea
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul