EMIL BOC, despre candidatura Monicăi Macovei: Procedural nu se mai poate face nimic

Emil Boc, fost preşedinte al PDL, anunţat, miercuri, că nu va participa la Congresul de fuziune dintre PDL şi Partidul Naţional Liberal. În plus, Boc a arătat că solicitarea Monicăi Macovei de a fi inclusă în sondajele de opinie pentru desemnarea candidatului la prezidenţiale nu mai poate fi luată în calcul.
Iulian Tudor
23 iul. 2014, 11:06
EMIL BOC, despre candidatura Monicăi Macovei: Procedural nu se mai poate face nimic

Emil Boc a declarat, într-o conferinţă de presă, că în opinia sa soluţia este alianţa, nu fuziunea.

‘Îmi păstrez acelaşi punct de vedere negativ cu privire la topirea PDL în PNL şi nu voi participa la Congresul de fuziune, dar sunt un susţinător categoric al Dreptei pentru a câştiga alegerile prezidenţiale din această toamnă, cu un candidat care să îl bată pe Victor Ponta în turul doi. Eu am rămas la punctul de vedere că alianţa este soluţia pentru aceste alegeri şi nu fuziunea prin absorbţie‘, a menţionat Emil Boc, potrivit Agerpres.

Fostul lider PDL s-a referit şi la fuziunea Forţei Civice cu PDL, pe care o consideră ‘incoloră, inodoră’, dar şi la posibila candidatură a Monicăi Macovei la prezidenţiale, spunând că procedural nu se mai poate face nimic, deoarece PDL şi-a desemnat deja un candidat.

CITEŞTE ŞI Dialog halucinant între Macovei şi Flutur, la TV. Secretarul general al PDL: „Subiectul candidaturii e închis”

Colegiul Director Naţional al PDL a aprobat fuziunea prin absorbţie cu partidul Forţa Civică, a anunţat liderul democrat-liberalilor, Vasile Blaga, luni, la finalul şedinţei CDN la care a participat şi preşedintele FC, Mihai Răzvan Ungureanu. Vasile Blaga a adăugat că în cadrul aceleiaşi reuniuni au fost aprobate cu unanimitate de voturi ‘protocolul de fuziune prin comasare dintre PDL şi PNL, statutul noului partid şi programul politic’.

CITEŞTE ŞI Emil Boc: Numele PNL pentru PDL este nedrept. Cu numele noii formaţiuni ar mai trebui aşteptat

 

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Fiul lui Ion Țiriac a găsit ”sensul vieții”. La ce concluzie a ajuns Ion Ion Țiriac la 49 de ani
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi informații despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu. Cum se simte fostul antrenor de la CFR Cluj: „Nu a putut să mănânce”
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Șeful NATO avertizează Europa: ”Noi suntem următoarea ţintă a Rusiei”
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu